Zmarł trener Leszek Dorosz legenda olsztyńskiej siatkówki – Nigdy nie zapomnimy tych chwil

W wieku 84 lat zmarł Leszek Dorosz trener siatkarzy AZS Olsztyn. Za Jego kadencji drużyna odnosiła największe sukcesy w historii olsztyńskich gier zespołowych. Wybitna osobowość sportu o wielkim autorytecie, kwalifikacjach, dzięki której o olsztyńskiej siatkówce do dziś mówi się z ogromnym szacunkiem, choć dni sportowej chwały są już tylko historią

W okresie pracy Leszka Dorosza drużyna AZS zdobyła trzykrotnie Puchar Polski (1970, 1971, 1972), a później mistrzostwo Polski (1973, 1976, 1978). Na arenie międzynarodowej zespół wygrał turniej o Puchar 17 Listopada (1973, Praga), turniej Europa (1974, 1975, Genk), St. Anthonius (1973, 1974, 1975). Zdobył również klubowe wicemistrzostwo Europy w Pucharze Zdobywców Pucharów (1978).

Pod Jego kierunkiem jako trenera akademickiej reprezentacji Polski drużyna siatkarzy zajęła na Uniwersjadzie w Moskwie w 1973 r. czwarte miejsce.

Funkcję trenera łączył z pracą naukową w Instytucie Rybactwa Śródlądowego olsztyńskiej uczelni

W 1979 r. rozstał się z AZS-em i rozpoczął pracę trenera w byłej Jugosławii, gdzie kontynuował pasmo sukcesów. Z zespołem Maldost Zagrzeb zdobył dwukrotnie mistrzostwo i Puchar Jugosławii (1981, 1982), zaś z Vojvodiną Nowy Sad dwukrotnie mistrzostwo Jugosławii (1988, 1989) i Puchar Jugosławii (1988) oraz trzecie miejsce w Pucharze Europy (1988).

Sportowe szczyty poprzedziła jednak praca od podstaw w niedużym podolsztyńskim Kortowie, gdzie przy Wyższej Szkole Rolniczej rozwijała się sekcja siatkówki jako jedna z kilku funkcjonujących wówczas w AZS. Zawodnicy – studenci miejscowej uczelni, pięli się w hierarchii, a po awansie do I ligi włączyli się do walki o najwyższe trofea. Niezapomniane, legendarne już boje z Resovią Rzeszów w ciasnej hali OSiR-u przy basenie przeszły do historii olsztyńskiego i warmińsko-mazurskiego sportu. Rodził się wspaniały zespół, rozkwitały wybitne indywidualności – mistrzowie świata i olimpijscy: Mirosław Rybaczewski i Zbigniew Lubiejewski, inni reprezentanci kraju: Maciej Tyborowski i Stanisław Iwaniak

Leszek Dorosz z gronem oddanych działaczy potrafił stworzyć klimat do rozwoju siatkówki w Olsztynie. Był nie tylko świetnym szkoleniowcem, ale również strategiem i psychologiem. Dzięki sukcesom sportowym i Jego zdolnościom dyplomatycznym AZS stał się oczkiem w głowie całego regionu. Do Kortowa chętnie przyjeżdżali zdolni siatkarze z różnych stron Polski mając gwarancję, że tu rozwiną swój talent, a jednocześnie skończą studia. Powstał swoisty system szkolenia, gdzie młodzi terminowali w II-ligowych rezerwach, a potem stanowili trzon czołowego krajowego teamu.

Inne to były czasy. Identyfikowaliśmy się z wielkimi postaciami AZS-u Olsztyn, związanymi z Kortowem przez wiele lat, a nie jak teraz traktującymi klub jak krótki epizod w karierze. Z tamtych lat zapamiętamy charakterystyczną sylwetkę Pana Leszka jako symbol okresu, do którego tak chętnie wracamy pamięcią

kk9

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

AZS Olsztyn Siatkówka sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x