Z okazji jubileuszu AZS-u Olsztyn W Bibliotece Głównej w Kortowie otwarta została w sobotę (17 października) wystawa pod hasłem ,,65 lat sportu akademickiego". Na oficjalnej uroczystości zjawiły się pokolenia działaczy, trenerów i sportowców klubu kortowskiego, którzy tworzyli historię AZS-u. Była ona barwna towarzyszyła nieustannie rozwojowi powstałej w 1950 roku Wyższej Szkole Rolniczej.
Na ceremonię otwarcia oprócz osób ściśle związanych z historią AZS Olsztyn zjawili się przedstawiciele władz miasta, samorządu wojewódzkiego i sportu na Warmii i Mazurach. AZS wrósł w krajobraz regionu, stał się jego bardzo ważnym ogniwem, bo nie zamykał się w murach uczelni. Miał zawsze charakter otwarty. Rozpowszechniał kulturę fizyczna nie tylko wśród swoich studentów, zajmował się szkoleniem młodzieży, a przede wszystkim wykreował zawodników i zespoły, które przez lata stanowiły wizytówkę sportu na Warmii i Mazurach.
Ekspozycja obejmuje wiele archiwalnych fotografii, dyplomów, nagród, sylwetek najważniejszych postaci, a także dokumentów stanowiących historię. Przypominają one kultowe wydarzenia sportowe. Szczególnie wzruszające są zdjęcia siatkarzy z lat największych sukcesów, pionierskie lata sekcji lekkoatletycznej, wizerunki największych gwiazd akademickiego sportu w Olsztynie.
Gości powitał prof. Ryszard Górecki – rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który wyraził duże zadowolenie z idei zaprezentowania dorobku AZS. Warto przypomnieć piękną historię tworzenia sportu od podstaw, jego rozwój i znaczenie dla Kortowa i Olsztyna. Sportowy wątek stał się nieodłącznym elementem życiorysu uczelni, a osiągnięcie, szczególnie siatkarzy, były dumą stolicy Warmii i Mazur. Pomysłodawcą wystawy jubileuszowej i stworzenia swego rodzaju Izby Pamięci był prof. Jerzy Strzeżek, ale w realizację pomysłu zaangażowało się wiele osób. Dziś mogą czuć pełną satysfakcję. Ekspozycja jest doprawdy piękna, a przede wszystkim tym starszym pokoleniom dostarcza niezapomnianych wzruszeń.
{AdmirorGallery}ekspozycja18{/AdmirorGallery}
Piękna historia
Klub powstał w 1950 r. Założycielami AZS byli: prof. Adam Szostkiewicz – ówczesny dziekan Wydziału Zootechnicznego – oraz Leopold Szczerbicki – kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
Początki były bardzo trudne. Zniszczona uczelnia nie posiadała żadnych obiektów sportowych, a studenci w chwilach wolnych od zajęć pomagali przede wszystkim w budowie nowych bloków akademickich i zakładów naukowych. Mimo tych trudności niektóre sekcje rozpoczęły swoją działalność. Do jednych z pierwszych należały: lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i narciarstwo klasyczne. W sumie przez 60 lat działało ponad 30 sekcji sportowych.
W 1999 r. w wyniku powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie połączyły się sekcje AZS Akademii Rolniczo-Technicznej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Obecnie Kortowo ma wspaniałe warunki do uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku. Powstało wiele pięknych obiektów sportowych. Do najwspanialszych należą stadion lekkoatletyczny z nawierzchnią tartanową, ośrodek jeździecki, hala widowiskowo-sportowa, przystań żeglarska, korty tenisowe, siłownia, stadion piłkarski, ośrodek sportów zimowych oraz wiele różnych boisk do gier zespołowych.
Studenci z Kortowa reprezentowali Polskę na pięciu igrzyskach olimpijskich, kilkunastu uniwersjadach letnich i zimowych, Mistrzostwach Świata i Europy oraz kilkudziesięciu mityngach, imprezach międzynarodowych i krajowych. Sekcje Klubu Uczelnianego AZS i Studium WFiS w swej historii zdobywały 10 razy pierwsze i 7 razy drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski wśród akademii rolniczych.
Historia olsztyńskiego AZS to nie tylko medale zdobywane na igrzyskach olimpijskich, uniwersjadach, Mistrzostwach Świata i Europy, ale także codzienne życie organizacyjne, umiejętne łączenie studiów z czynnym uprawianiem sportu. Wielu czołowych zawodników AZS po ukończeniu studiów i zakończeniu kariery sportowej osiągnęło znaczące pozycje w życiu zawodowym i społecznym, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wizytówką klubu z Kortowa są siatkarze od lat zaliczający się do ścisłej czołówki krajowej. AZS UWM to pięciokrotny mistrz Polski i siedmiokrotny zdobywca Pucharu Polski, wicemistrz europejskiego Turnieju o Puchar Zdobywców Pucharów. W swej historii miał wielu olimpijczyków – Stanisław Zduńczyk, Stanisław Iwaniak, Mirosław Rybaczewski, Zbigniew Lubiejewski, Włodzimierz Nalazek
Źródło: Encyklopedia Warmii i Mazur