WAMA-SPORT Historia – Jak minął rok 1982 (1) – Stan wojenny nie zatrzymał sportowców

Fot. arch. Janusza Poryckiego

Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało, ze pierwsze dni 1982 roku nie obfitowały w imprezy sportowe. Mimo to sportowych emocji nie brakowało. Zbliżał się bowiem dzień, w którym mieliśmy poznać zestaw grup finałów Espana’82. Sympatycy futbolu całymi godzinami dyskutowali o szansach poszczególnych reprezentacji, rozstawieniu drużyn itp. Aż wreszcie nadszedł dzień 16 stycznia.

O godzinie 19 czasu polskiego w madryckim Pałacu Kongresów, w obecności następcy tronu księcia Austrii – Felippe de Bourbona i prezydenta FIFA – Joao Havelange’a rozpoczęła się ceremonia. Wyniki losowania przyjęto w Polsce z umiarkowanym optymizmem. Po kilku miesiącach okazało się, że optymiści mieli rację. Reprezentacja Polski nie tylko wyszła z grupy (chociaż początki były trudne), ale walczyła z dużym powodzeniem w gronie najlepszych zespołów świata.

Okres pomiędzy losowaniem a inauguracyjnym meczem obfitował w liczne ankiety i konkursy związane z piłkarskimi mistrzostwami świata. 14 stycznia opublikowaliśmy za PAP horoskopy przedstawicieli różnych dziedzin nauk okultystycznych. Niestety żadnej z grup nie udało się wytypować właściwej kolejności. Kto będzie mistrzem świata? Pytanie to zadawali sobie wszyscy fachowcy, kibice związani sportem na co dzień, a także ci, którzy interesują się nim tylko z okazji większych wydarzeń.

Jednym z tych nielicznych, którym udało się trafić w dziesiątkę i prawidłowo wytypować pierwszą czwórkę Espana’82, był Edward Cebula, dawniej zawodnik, środkowy napastnik Śląska Świętochłowice, a później Ruchu Chorzów. Pięciokrotny reprezentant Polski w latach 1939–1952 w wywiadzie udzielonym „Sportowi” wytypował na mistrzów świata reprezentantów Włoch, rezerwując kolejne miejsca dla RFN. Polski i Francji.

Sportowcy naszego województwa mimo stanu wojennego i zawieszeniu rozgrywek mistrzowskich, trenowali w miarę systematycznie. Decyzja GKKFiS zezwalająca (ale przy pewnych ograniczeniach) na wznowienie spotkań i imprez mistrzowskich nie zaskoczyła praktycznie żadnego zawodnika i drużyn. 23 stycznia rozpoczęli zmagania mistrzowskie siatkarze klasy międzywojewódzkiej, a 6 lutego zespoły I i II ligi siatkówki kobiet i mężczyzn. Pod koniec stycznia w Parku Czynu Partyjnego w Olsztynie przeprowadzono przełajowe wyścigi kolarskie o puchar prezydenta Olsztyna.

Na Zalewie Zegrzyńskim odbyły się zawody bojerowe o Memoriał Turkettiego, będące eliminacjami kadry narodowej przed mistrzostwami świata i Europy. Klasą dla siebie był olsztynianin Piotr Burczyński. Na trzecim miejscu uplasował się inny zawodnik AZS Olsztyn – Zdzisław Prot. W kategorii juniorów bezkonkurencyjnymi okazali się zawodnicy Bazy Mrągowo, a w łącznej klasyfikacji klubowej zwyciężył AZS Olsztyn przed Bazą Mrągowo. Żeglarze lodowi Juvenii Olsztyn i AZS ART Olsztyn zostali mistrzami Warszawy. Radosny meldunek nadszedł z RFN, gdzie na jeziorze Wittensee rozgrywano bojerowe mistrzostwa Europy. Piotr Burczyński spisał się tam lepiej niż w mistrzostwach świata (6. miejsce) i zdobył tytuł wicemistrzowski. Stanisław Macur sklasyfikowany został na dziewiątym miejscu. To jednak nie koniec sukcesów bojerowców. Joanna Burzyńska (Baza Mrągowo) zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski kobiet, a Piotr Burczyński wśród mężczyzn. W tej samej imprezie Wojciech Nowicki uplasował się na drugim miejscu. Brązowy medal przypadł Wiesławowi Marcińczykowi (Baza Mrągowo). Dorobek medalowy przedstawicieli tej dyscypliny sportu powiększyli jeszcze juniorzy Bazy Mrągowo i Juvenii Olsztyn.

Z zimowych imprez masowych na uwagę zasługiwał bieg narciarski „Bęsków”. Mimo trudności spowodowanych niedoborem śniegu zawody udało się przeprowadzić, a organizowane już po raz czwarty cieszyły się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Olsztyńskiego, ale i innych rejonów kraju.

W lutym odbyły się Zimowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. W finałach wojewódzkich zorganizowanych w Mrągowie, uczestniczyło ok. 300 dziewcząt i chłopców, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się biegi narciarskie i wyścigi łyżwiarskie. Z poziomem było różnie, ale ambicji uczestnikom nie brakowało.

Jako pierwsi swe mistrzostwa województwa rozegrali tenisiści stołowi. W gronie 70 startujących w Ostródzie pierwszoplanowymi postaciami byli: Krystyna Skrzypiec ze Startu Olsztyn i Zenon Kastrau z Kormorana Ostróda. Oboje utrzymali wysoką formę przez cały rok, chociaż Kastrau miał groźnych konkurentów w osobach Marka Grzejko i Tadeusza Czyczela. Skrzypiec nie nie była zagrożona królowała w województwie niepodzielnie przez cały sezon.

Organizowany po raz siedemnasty turniej tenisa stołowego o Puchar „Gazety Olsztyńskiej” zakończył się (nie po raz pierwszy) sukcesem reprezentantów Lidzbarka Warmińskiego. Na drugim miejscu, co było pewną niespodzianką, uplasowała się ekipa Lubawy, wyprzedzając przedstawicieli Jonkowa.

W Olsztynie przeprowadzony został VII ogólnopolski turniej tenisa stołowego o Puchar ZSMP. Startowało prawie 450 zawodniczek i zawodników z 47 województw. Turniej ZSMP jest jedną z bardziej masowych imprez, organizowanych w naszym kraju. W eliminacjach uczestniczyło blisko 200 tys. Osób.

Udanie zainaugurowali sezon halowy lekkoatleci. Irena Kompanowska (1500 m), Eugeniusz Frąckowiak (1500 m) i Zbigniew Kozłowski (800 m) wygrali swe konkurencje podczas mistrzostw Warszawy. W mistrzostwach Polski juniorów młodszych i juniorów przeprowadzonych w Zabrzu Roman Walant wywalczył srebrne medale w biegu na 60 m i trójbiegu sprinterskim, a Halina Linkowska wicemistrzostwo na 1500 m. Wspomniany Zbigniew Kozłowski zdobył jeszcze wicemistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 m.

Wcześniej niż w latach poprzednich rozegrano lekkoatletyczne mistrzostwa województwa, na obiekcie otwartym. Startowało 160 osób, co jest rekordem ostatnich lat. W kolejnych zawodach lekkoatletycznych, uczniów szkół podstawowych o Puchar „Gazety Olsztyńskiej. W konkurencji dziewcząt wygrała olsztyńska „czwórka”, a wśród chłopców lidzbarska „trójka”. Miłą wiadomość otrzymaliśmy z Frankfurtu, gdzie Ryszard Szparak zademonstrował wysoką formę, zajmując drugie miejsce w biegu na 400 m ppł.

Pełnym sukcesem zakończył się występ Dariusza Olszewskiego w mistrzostwach Polski juniorów w judo. Reprezentant Gwardii Olsztyn wygrał wszystkie walki i zajął pierwsze miejsce.

Bardzo dobrze zaprezentował się w międzynarodowym turnieju podnoszenia ciężarów, przeprowadzonym w Miśni Andrzej Komar. Siłacz LZS poprawił własny rekord Polski w podrzucie (215,5 kg). Swój występ w mistrzostwach Polski zakończył na czwartym miejscu. Edward Kuliś podniósł w dwuboju 327,5 kg i stanął na najwyższym miejscu podium. Z kolei Jan Lisowski nie wytrzymał napięcia, spalił podrzut i odpadł z konkurencji.

Wiosną zakończone zostały rozgrywki drużynowe o mistrzostwo Polski w badmintonie. Dzięki udanemu finiszowi zespół olsztyńskiej Warmii uratował się przed spadkiem.

Nieźle finiszowali, występujący w II lidze siatkarze Gwardii Szczytno. Siatkarki Warmii zakończyły mistrzostwa na szóstej pozycji. Zespół AZS znalazł się na mecie ekstraklasy na trzeciej pozycji, a także wywalczył Puchar Polski. Niestety nie utrzymały się w II lidze koszykarki Stomilu, ale czy mogło być inaczej, skoro w całym sezonie wygrały zaledwie dwa mecze. Tylko jeden sezon grali na drugim froncie piłkarze Gwardii Szczytno. Z kolei Stomil zajął dopiero dziesiątą lokatę w trzeciej. Mistrzostwo okręgu i awans do trzecioligowego grona wywalczyli piłkarze Sokoła Ostróda.

Ciekawą imprezą kolarską był przeprowadzony w połowie maja, na szosach województwa olsztyńskiego, wyścig o Puchar Grunwaldu. Startowała kilkudziesięcioosobowa grupa młodych zawodników, w tym członków kadry młodzieżowej. Impreza mimo wielu organizacyjnych kłopotów, przeprowadzona została, niemal, wzorowo, będąc sprawdzianem dla sztabu organizacyjnego olsztyńskiego etapu Wyścigu Pokoju.

W indywidualnych mistrzostwach Polski w kręglarstwie dobrze spisali się reprezentanci olsztyńskiego Heliosa. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny sportu na Warmii i Mazurach jeden z tytułów mistrzowskich „przywędrował” do Olsztyna. Wywalczyła go w konkurencji kobiet Elke Sowul.

Sukcesem zakończył się udział Stanisława Olszewskiego w międzynarodowych, motocrossowych zawodach w miejscowości Tenhantal. Dwukrotny mistrz Europy zajął pierwsze miejsce, zdobywając puchar mimistra górnictwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Ubiegłoroczne gimnastyczne mistrzostwa Polski w klasach pierwszej i drugiej przebiegały pod dyktando olsztynianek. Zawodniczki Stomilu wywalczyły 60 procent możliwych do zdobycia (w obu klasach) krążków. Najlepszymi okazały się: Anna Michels (klasa I) i Beata Wiśniewska (klasa II).

Podsumowaniem szkolnego roku sportowego były Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Mimo iż finał igrzysk rozgrywano tylko w trzech dyscyplinach: lekkiej atletyce, piłce nożnej i piłce ręcznej (w kilku innych wyłowiono mistrzów w rozgrywkach cyklicznych). Na obiektach Gwardii i Warmii startowało ok. 1200 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Druga połowa czerwca i pierwsza lipca, to okres, w którym sympatycy sportu żyli piłkarskimi mistrzostwami świata. Ze zrozumiałych względów rozgrywano niewiele imprez. Mundial panował niepodzielnie

Autor: Janusz Porycki

Tekst opublikowano w „Gazecie Olsztyńskiej” 8 stycznia 1983 roku

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

historia sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x