Zmarł red. Andrzej Minkiewicz – Wielki Przyjaciel Sportu

2 marca zmarł w wieku 70 lat Andrzej Minkiewicz – wielce zasłużony dziennikarz sportowy, którego relacje towarzyszyły występom kilku generacji elbląskich zawodniczek i zawodników. Był laureatem nagród wojewody elbląskiego w latach 1995, 1996 i 1997, Sportowym Dziennikarzem roku 2001, ale przede wszystkim Wspaniałym Człowiekiem – Przyjacielem Sportu.

Andrzej Minkiewicz urodził się 29 października 1943 roku w Wilnie, natomiast w maju 1946 roku, wraz z bliskimi przybył do Elbląga. Tu, w 1962 roku, ukończył Technikum Mechaniczne. Po maturze zdał celująco egzaminy na Politechnikę Gdańską, ale z powodu poważnej choroby ojca zdecydował się na pracę w Zamechu i studia wieczorowe na Politechnice Warszawskiej. Już jako absolwent Wydziału Technologicznego Politechniki Warszawskiej, został skierowany przez dyrekcję Zamechu na studia podyplomowe w zakresie metaloznawstwa na Politechnikę Szczecińską, a zawodowo pracował w Biurze Głównego Metaloznawcy Zamechu. W zakładzie otrzymał awans na szefa Branżowego Ośrodka Informacji Naukowo – Technicznej. Przez Centralny Ośrodek Informacji Technicznej w Warszawie został skierowany na studia podyplomowe w zakresie informacji naukowo – technicznej na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie.

Niemal w tym samym czasie rozpoczęła się Jego przygoda dziennikarska i współpraca z mediami. Obszerne fragmenty stażowego sprawozdania Andrzeja Minkiewicza w październiku 1963 r. opublikował „Głos Wybrzeża”, a redakcja zaproponowała Mu współpracę. Swoimi publikacjami zasilał również tworzoną od podstaw gazetę zakładową „Głos Zamechu”, której został redaktorem naczelnym. Gazetę zakładową najpierw przekształcił z dwutygodnika na dekadówkę, a następnie na tygodnik. Od roku 1981 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współtworzył i współredagował audycje Radiowej Agencji Młodych w zakładowej rozgłośni. W Zakładowym Domu Kultury Zamechu założył od podstaw teatr publicystyki ADHEZ, z którym wystawił trzy własne spektakle.

W 1967 roku związał się dziennikarsko na wiele lat z redakcją „Dziennika Bałtyckiego” i jej elbląskim oddziałem. Był także korespondentem ogólnopolskiej prasy sportowej warszawskiego „Przeglądu Sportowego”, katowickiego „Sportu” i krakowskiego „Tempa”. Intensywnie współpracował z redakcjami „Głos Zamechu”, „Głos Pracy”, „Ilustrowany Kurier Polski”, specjalistycznymi pismami technicznymi. Rok później wygrał konkurs na najlepszą relację z pochodu 1 Majowego na żywo w Radio Gdańsk, po czym został elbląskim współpracownikiem rozgłośni. Przez osiem lat tematyką sportową zasilał „Tydzień w Elblągu”, pracował w Telewizji Elbląskiej, gdzie redagował cykliczny program „Spotkania ze sportem” i codzienne wiadomości sportowe. W latach 1999 – 2013 współpracował z redakcją sportową Radia Olsztyn. W tym czasie relacjonował na żywo mecze piłki nożnej i piłki ręcznej, przekazywał relacje także z innych wydarzeń sportowych w mieście.

Sportowe wydarzenia w mieście stały się głównym tematem Jego publikacji i działalności.  Wraz z olimpijką Heleną Pilejczyk i Januszem Pająkiem ze Szkolnego Związku Sportowego założył Komitet Olimpijski Powiśla, Warmii i Żuław. Angażował się także w życie sportowe Elbląga, był jednym ze współzałożycieli klubów EB Start i KSW Tygrys. Ukończył kurs sprawozdawców i komentatorów sportowych Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Spale i Warszawie. Tym samym uzyskał uprawnienia do spikerki na masowych imprezach sportowych, a także piłki nożnej, ręcznej i boksu. Pracował społecznie w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Elblągu, organizował w „Dzienniku Bałtyckim” doroczne plebiscyty na 10 najlepszych sportowców województwa elbląskiego. To zaangażowanie doceniły władze miejskie i wojewódzkie. Czterokrotnie, od wojewody elbląskiego, otrzymał nagrodę „Dziennikarza sportowego roku”, Polski Związek Piłki Nożnej przyznał Mu Złotą Odznakę PZPN, a Polski Komitet Olimpijski uhonorował najpierw srebrnym, a później złotym medalami PKOl.  W roku 1983 otrzymał państwowe odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi. W 2001 roku otrzymał podczas dorocznej gali nagrodę prezydenta Elbląga w dziale sport i turystyka – czyli elbląskiego Oscara.

W ostatnich latach współpracował z internetowymi mediami. Był samodzielnym redaktorem internetowej strony Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i autorem wszystkich informacji  o wydarzeniach oraz wynikach uzyskiwanych w masowej kulturze fizycznej i rekreacji, jakie ukazywały się w lokalnych mediach. Pełnił także społecznie obowiązki rzecznika prasowego ESK Nestora, którego był założycielem. W październiku 2013 roku minęło 50 lat Jego drugiej, po inżynierskiej, ale stawianej na równi pasji, jaką było dziennikarstwo. Do końca był aktywny zawodowo.

Żródło UM Elbląg (www.elblag.eu)

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu informuje, że uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Minkiewicza, odbędą się w czwartek (6 marca) w parafii Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.30, wystawieniem urny z prochami w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola. Natomiast o godz. 14.00 odprawiona zostanie msza św.  żałobna, a po jej zakończeniu odbędzie się złożenie urny do grobu na Cmentarzu Komunalnym Agrykola.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Elbląg ludzie

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x