Zmarł Benedykt Jadziński – Sternik w najtrudniejszym okresie przemian

Fot. arch. Janusza Poryckiego

W wieku 83 lat zmarł Benedykt Jadziński długoletni prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Całe życie związał ze sportem, najpierw w roli nastolatka uganiającego się za hokejowym krążkiem, potem działacza pełniącego najbardziej odpowiedzialne funkcje, wreszcie w pracy zawodowej, bo jako dyrektor Totalizatora Sportowego w Olsztynie, a potem pracownik centrali LOTTO – firm, które miały i mają wpływ na rozwój infrastruktury sportowej w kraju i regionie.

Szeroko pojętą kulturę fizyczna poznał z każdej strony bardzo wnikliwie, znał jej potrzeby w okresie kiedy brakowało obiektów z prawdziwego zdarzenia i choć entuzjazm w środowisku sportowym był wielki mało mieliśmy wykształconej kadry trenerskiej. Problemy te dotyczyły zwłaszcza Warmii i Mazur – regionu rozległego, ale bez znaczącego przemysłu, który przecież bywał najważniejszym argumentem w rozwoju sportu w każdym jego wymiarze. Postanowił się z tym zmierzyć. Mocno przeżywał porażki, kiedy jako prezes Wojewódzkiej Federacji Sportu musiał pogodzić się z ostatnim miejscem reprezentacji podczas Spartakiady Młodzieży w Białymstoku, ale przecież sukcesów nazbierało się znacznie więcej jak choćby organizacja pięknych i prestiżowych zawodów gimnastycznych o Puchar Grunwaldu z udziałem reprezentacji kilkunastu krajów, a także imprez kajakowych, siatkówki, przede wszystkim młodzieżowych, bo określił sobie pewne priorytety i starał się je realizować z pełna konsekwencją.

A zaczęło się niewinnie w Jabłonowie Pomorskim. Jak każdy chłopak kopał futbolówkę w miejscowym klubie Naprzód, tam też zasmakował popularnego w tym okresie i w tym regionie hokeja na lodzie. Obie pasje rozwinęły się podczas dalszej edukacji w Toruniu, gdzie kontynuował karierę jako piłkarze w Zrywie, a zimą trenował i grał na lodowisku w Pomorzaninie .Efektem był udział w młodzieżowych imprezach najwyższej rangi krajowej i to w obu dyscyplinach.

W latach 50-tych sport traktowano inaczej. Nie było telewizji, innych atrakcji spędzania wolnego czasu. Trening, wysiłek fizyczny, możliwość rywalizacji, a przede wszystkim podróży i przygody były wystarczającymi argumentami, by oddać się pasji. O rekompensacie finansowej nie było oczywiście mowy. Sam fakt przyjęcia przez trenera do sekcji uważano za duży awans. Było się czym pochwalić.

Sportowa wprawka okazała się ważnym praktycznym doświadczeniem w późniejszej karierze już jako działacza, bo tak wówczas nazywano osoby zajmujące się organizacją kultury fizycznej w środowisku. Motto, które Nim kierowało „Jeśli uprawiasz sport, to daj z siebie wszystko” było uniwersalne, bo odnosiło się nie tylko do czynnego udziału w meczu czy turnieju. Obowiązywało również przy kierowaniu stowarzyszeniami i firmami. Był zresztą do tego przygotowany również teoretycznie. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego oraz podyplomowe w kierowaniu organizacjami finansowymi w Szkole Głównej Handlowej.

Będąc prezesem Wojewódzkiej (Warmińsko- Mazurskiej) Federacji Sportu w latach 1975-2003 najpierw jako szef etatowy, potem społeczny musiał sympatię do niektórych dyscyplin odłożyć na bok i wszystkich traktować jednakowo. Zdawał sobie sprawę, że każdy ma prawo wyboru swojej konkurencji i każdemu trzeba pomóc w realizacji swych pasji. Przeżył to na własnej skórze.

Mimo wszystko szczególna sympatię darzył futbol, hokej, kolarstwo, siatkówkę, zapasy, sporty wodne i gimnastykę. W tę ostatnią zaangażował się szczególnie, nie tylko z racji organizowanie w Olsztynie Pucharu Grunwaldu. Został wiceprezesem Polskiego Związku Gimnastyki w Warszawie, a przez rok pełnił funkcje prezesa. W stolicy Warmii i Mazur ta dyscyplina cieszyła się wielkim szacunkiem, a dokonania całego środowiska doceniano w centrali.

Benedykt Jadziński starał się pomagać innym związkom sportowym, zwłaszcza gdy brakowało w nich zdecydowanych liderów. Był więc prezesem Okręgowego związku Kolarskiego i Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. O jego szerszym spojrzeniu na sport świadczył aktywny udział w Szkolnym Związku Sportowym i Polskim Towarzystwie Turystyki Krajoznawczej. Najważniejsza stał się misja bliższego kontaktu ludzi ze sportem w każdym jego przejawie.

Najaktywniejszy okres Jego działalności przypadał na czas ogromnych przemian w kraju, nie tylko ustrojowych i gospodarczych, ale przede wszystkim kulturowych i mentalnych. Polska stała się krajem otwartym, wszyscy zobaczyli jak wygląda życie za ukrywaną do niedawna skrzętnie żelazną kurtyna. Wielu zachłysnęło się wielkim światem, chciało żyć tak jak na Zachodzie. I na te przemiany trzeba było reagować, sprostać nowym wymaganiom pod względem infrastruktury, doskonalenia kadr, przełamywania stereotypów zachowań.

Oddzielnym wątkiem stała się działalność charytatywna, głównie na rzecz dzieci zaniedbanych i zapomnianych. Był w 1993 roku współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy dzieciom i Rodzinie „Arka”., które w sposób zorganizowany zajmowało się ta problematyką. Te nawyki ukształtował w sobie bacznie obserwując środowisko, a utrwalał na co dzień, w czym wspierała Go rodzina, która także prowadziła aktywne życie sportowe. Żona grała w szkole w piłkę ręczną pod kierunkiem Jana Kochanowicza, córka zawsze dbała o kondycje fizyczna uprawiając: biegi, pływanie i gimnastykę. Ponieważ zamieszkali na Warmii i Mazurach ulubionym zajęciem w wolnym czasie było zwiedzanie ciekawych zakątków, a tych przecież w regionie nie brakuje. Obowiązkowym punktem kalendarza letniego wypoczynku stały się wyprawy nad morze, także podróże zagraniczne.

Wiele odznaczeń, które otrzymał są dowodem pięknych dni spędzonych w sporcie i dla sportu. Ale to tylko symbole. Najważniejsze są zachowane w sercu wspomnienia i przyjaźnie z ludźmi, z którymi tak wiele Go łączyło i dzięki którym można było tyle dokonać.

Benedykt Jadziński urodził siw 12 stycznia 1937 roku w Jabłonowie Pomorskim, zmarł 19 kwietnia 2020 roku

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x