W środę (29 grudnia) w hali Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie rozpocznie się II Siatkarski Memoriał Mieczysława Doroszuka w kategorii kadetów pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna. To impreza poświęcona pomięci wybitnego szkoleniowca, który wychował kilka pokoleń znakomitych olsztyńskich zawodników, przyszłych reprezentantów kraju. Na turniej zaproszono czołowe zespoły kraju, najprawdopodobniej finalistów Mistrzostw Polski 2012. To już tradycja, że do Olsztyna zjeżdżają najlepsi, bo to gwarancja wysokiego poziomu sportowego i perfekcyjnej organizacji.
Przy okazji rywalizacji kilku czołowych polskich zespołów w tej kategorii wiekowej warto przypomnieć sylwetkę wybitnego szkoleniowca. Zajmował się przede wszystkim młodzieżą w bodaj najważniejszym , pierwszym okresie, kiedy w olsztyńskiej „budowlance” do znudzenia ćwiczył z adeptami poszczególne elementy siatkarskiego rzemiosła. Ze stoickim spokojem kazał powtarzać i na bieżąco korygował błędy. Tak rosły nowe generacje AZS-u Olsztyn. Potrafił nie tylko uczyć siatkówki, ale wychowywał przez sport widząc w tym dla każdego młodego chłopaka życiową szansę. Wielu z niej skorzystało, pod warunkiem, że pracowali ciężko i uczciwie.
W II Memoriale wystąpi więc osiem zespołów podzielonych w pierwszej fazie na dwie grupy. Oto podział:
Grupa A:
Tempo Olsztyn
Resovia Rzeszów
Jurand Malbork
MDK Warszawa
Grupa B:
AZS Olsztyn
Gwardia Wrocław
Trefl Gdańsk
Joker Piła
Środa, 28-12-2011
10.00 – Tempo Olsztyn – Resovia Rzeszów i AZS Olsztyn – Joker Piła
Uroczyste otwarcie turnieju
12.00 – Jurand Malbork – MKS MDK Wa-wa i Trefl Gdańsk – Gwardia Wrocław
16.00 – Jurand Malbork – Resovia Rzeszów i Trefl Gdańsk – Joker Piła
18.00 – MKS MDK Wa-wa – Tempo Olsztyn i Gwardia Wrocław – AZS Olsztyn
Czwartek, 29-12-2011
10.00 Resovia Rzeszów – MKS MDK Wa-wa i Joker Piła – Gwardia Wrocław
12.00 Tempo Olsztyn – Jurand Malbork i AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk
16.00 3a-4b i3b-4a
18.00 1a-2b i 1b-2a
Piątek, 30-12-2011 o godz. 08:30, Zakończenie:
8.30 Mecz o miejsce VII
10.30 Mecz o miejsce V; mecz o miejsce III
12.30 Finał
Po finale – Uroczyste zamknięcie turnieju.
{gallery}miecz27{/gallery}
MIECZYSŁAW DOROSZUK
Urodził się 25 lutego 1921 roku w Białej Podlaskiej, zmarł 16 maja 2007 roku w Olsztynie – polski trener siatkarski, nauczyciel, Honorowy Obywatel Olsztyna.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracę w Olsztynie rozpoczął w roku 1949. Początkowo był związany z Wojewódzkim Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, od 1959 z Zespołem Szkół Budowlanych (Technikum Budowlanym), gdzie przez 32 lata był nauczycielem wychowania fizycznego. Zajmował się przede wszystkim siatkówką. Zainicjował działalność męskiej sekcji siatkarskiej Budowlanych Olsztyn oraz Młodzieżowego Klubu Sportowego „Juvenia”, z którym sięgnął po złoty medal Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1965. Osiągnięcie to powtórzył w 1974 na igrzyskach młodzieży szkolnej rozgrywanych w Olsztynie z reprezentacją Technikum Budowlanego. Trenował ponadto młodych siatkarzy w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie (późniejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej) i olsztyńskim AZS, przyczyniając się do przyszłych sukcesów olsztyńskiej siatkówki. Wchodził w skład władz Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie.
Osobny rozdział w działalności Mieczysława Doroszuka stanowią siatkarze. Podczas rozgrywanego w 1965 roku w Olsztynie finałowego turnieju ogólnopolskiej spartakiady młodzieży szkolnej podopieczni Mieczysława Doroszuka zajęli pierwsze miejsce. Z kolei następna drużyna wywalczyła w roku 1974 mistrzostwo Polski, zdobywając złoty medal ogólnopolskiej spartakiady młodzieży.
Mieczysław Doroszu był nie tylko nauczycielem, ale doskonałym szkoleniowcem. Przez wiele lat pracował w MKS „Juvenia”, SZS-AZS i AZS Olsztyn. Współtworzył sekcję siatkówki w Budowlanych Olsztyn. Trenował drużyny studenckie Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Dziesiątki lat aktywnie uczestniczył w pracach Olsztyńskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Wieloletni arbiter rozgrywek centralnych I ligi.
Jedną z największych pasji Mieczysława Doroszuka była turystyka kwalifikowana. Jak nikt inny potrafił zachęcić do podróży i wycieczek, pieszych i rowerowych. Setki godzin spędził w kokpicie turystycznego kajaka, przepływając dziesiątki razy szlak ukochanej Krutyni. Przemierzał też kanał Ostródzki i szlaki na Jezioraku i Drwęcy. Przez lata aktywnym i cenionym przewodnikiem turystycznym i działaczem PTTK.
Mieczysław Doroszuk doceniany przez środowisko, z którym związany był przez całe dorosłe życie wyróżniony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. W 1982 roku został wpisany do księgi pamiątkowej zasłużonych dla oświaty województwa olsztyńskiego.
W maju 2004 roku Rada Miasta Olsztyna nadała Mieczysławowi Doroszukowi tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna.
Żródło: ze strony Urzędu Miasta Olsztyn – uzasadnienie nadania honorowego obywatela Miasta Olsztyna