WAMA-SPORT Historia – Olsztyński short track na zakręcie – Szewc bez butów

Fot.ilustracja

Short track czyli łyżwiarskie wyścigi na krótkim torze w ciągu kilku lat stał się na świecie hitem zimowego sezonu., a po olimpijskiej nominacji pełnoprawna dyscypliną, a nie jak wcześniej jedynie widowiskiem. W Polsce (2002) short track też zyskał popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Jednym z ośrodków, które śrubowały poziom był Olsztyn.

Sekcja short track istnieje przy klubie Spręcograf , znanym do tej pory z dokonań w kolarstwie. Nowa specjalność miał być zimowym przerywnikiem cyklistów, sportem uzupełniającym, ale przy fachowej opiece trenerskiej okazała się szansą na sukcesy. Młodzi łyżwiarze z Olsztyna znaleźli się w czołówce krajowej i dopóki warunki pozwalały zdobywali medale w najbardziej prestiżowych imprezach. Gdy zamknięto sztuczne lodowisko, wiadomo było, że utrzymanie się w krajowej elicie będzie niemożliwe. Zapowiadało się nawet na likwidacje sekcji, ale do tego na szczęście do tego nie doszło.

Dziś trener Ryszard Stypułkowski znajduje się między młotem a kowadłem. Z jednej strony młodzież garnie się do łyżwiarskich wyścigów, a drugiej jak zapewnić jej warunki, by osiągnęła przyzwoite wyniki. Korzystanie z naturalnego lodowiska przy Zespole Szkół Chemicznych zależy od aury, a ta w ostatnich latach była kapryśna. Dojazdy do Elbląga i Torunia są półśrodkiem. Po pierwsze zawodnicy uczą się i nie mają zbyt wiele czasu, po drugie koszty związane z wyjazdami i wynajem tamtejszych obiektów przekraczają możliwości finansowe klubu i rodziców zawodników.

Musieliśmy podjąć trudną decyzję – mówi trener Stypułkowski. Każdy ma sportowe ambicje, ale w sumie najważniejsze by młodzież zajmowała się sportem. Wykruszyła się nam grupa seniorów. Jako ostatnia zrezygnowała ze startów Agnieszka Szostek, która postanowiła poświęcić się tylko kolarstwu, ale z łyżwiarstwem nie zerwie. Pomaga mi w prowadzeniu zajęć z najmłodszymi. W tej sytuacji rozpoczęliśmy prace od podstaw. Najstarszymi zawodnikami w sekcji są juniorzy młodsi i na tej grupie wiekowej musimy zakończyć nasza sportową edukacje. Główny ośrodek regionalny short tracku jest w Elblągu. Sztuczne lodowisko, choć odkryte, spełnia warunki i tam będziemy posyłać najbardziej utalentowanych zawodników. W Olsztynie nie mieliby najmniejszych szans rozwoju. Decyzja niewdzięczna, ale inaczej być nie może.

Czy w Olsztynie nie możemy już liczyć na sukcesy?

Musimy się cieszyć z tego co mamy. Dwaj zdolni łyżwiarze. Paweł Kraska i Marcin Szostek uczestniczyli w trzech eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i udział w niej maja zagwarantowany. Nie są faworytami, najczęściej zajmują lokaty w przedziale 5/8, ale przy łucie szczęścia mogą pokusić się o medal w krynickich igrzyskach. Postaramy się im stworzyć jak najlepsze warunki, planujemy podczas zimowych ferii zgrupowanie w Nowym Targu. Przed nami jeszcze kilka startów, podczas których powinni osiągnąć wysoka formę. Cieszymy się tez z pracy z najmłodszymi. Ich zapał jest godny podziwu, ja staram się ten optymizm podzielać, by zapomnieć o braku większych perspektyw.

Marek Dabkus ( tekst w papierowym wydaniu WAMA-SPORT styczeń 2002)

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

historia Olsztyn short track sport młodzieżowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x