Gala 70-lecia W-M ZPN w Filaharmonii Olsztyn 2015 – Piękna historia, ambitne wyzwania

W tym roku Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej obchodzi 70 rocznicę istnienia. Z tej okazji w piątek (20 listopada) w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii odbyła się Gala Jubileuszowa, podczas której zaprezentowano dokonania Związku, a przede wszystkim uhonorowano osoby tworzące historię futbolu w regionie. Historię, gdzie wiele było chwil trudnych, ale też dni chwały, do których przecież wracamy z ogromnym sentymentem.

Galę rozpoczęła „Rota” – kultowy utwór patrona Filharmonii Feliksa Nowowiejskiego, nawiązujący do patriotycznych odczuć, adekwatny do uroczystości. Przed 70 laty repatrianci zasiedlający Warmię i Mazury oprócz organizacji normalnego, codziennego życia zakładali pierwsze kluby piłkarskie. Byli prawdziwymi pionierami i to dzięki nim futbol tak szybko rozwijał się w Olsztynie i innych miastach regionu.

Prowadzący Galę: Barbara Fedoniuk i Tomasz Szeremata powitali gości, a grono było wyjątkowo zacne. Oprócz przedstawicieli braci piłkarskiej Warmii i Mazur, na widowni zasiedli przedstawiciele Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z jego prezesem Zbigniewem Bońkiem na czele, prezesi prawie wszystkich okręgowych związków piłkarskich, reprezentacja naszych parlamentarzystów, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz liczni przedstawiciele większości władz samorządowych w województwie.

Gospodarzem uroczystości był obecny prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Miętkiewicz, który w swym wystąpieniu nawiązał do historii, złożył hołd wszystkim, którzy tworzyli 70-letnią tradycję, podziękował też swym poprzednikom m.in. Janowi Wiśniewskiemu i Zbigniewowi Lewickiemu. Podkreślił to szczególnie, bo piastując tę funkcję poznał ciężar obowiązku i odpowiedzialności. Przypomniał najważniejsze osiągnięcia warmińsko-mazurskiego futbolu, które były zasługą nie tylko rodzących się na tej ziemi talentów, pasji szkoleniowców, ale także zrozumieniu władz miast, miasteczek i wsi. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie zdawali sobie sprawę, że futbol jest dla ich mieszkańców czymś więcej niż sport i tak pozostało do dziś. Takie kluby jak Stomil i Warmia Olsztyn, Jeziorak Iława, Gwardia Szczytno, Olimpia Elbląg, Drwęca Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie sprawiły, że o futbolu na Warmii i Mazurach było głośno, a kibiców, których nigdy nie brakowało, rozpierała duma.

Historia to jedno, ale teraźniejszość i przyszłość stawiają nowe wyzwania. Potencjał około 200 klubów i 14,5 tysięcy zarejestrowanych zawodników to potężna armia, której trzeba zapewnić odpowiednie warunki szkolenia. W-M ZPN stawia na młodzież, własnych wychowanków, współpracując z piłkarską centralą w realizacji dużych sportowych projektów. Takimi są: Akademie Młodych Orłów, które powstały w porozumieniu z samorządami i z powodzeniem funkcjonują w Olsztynie oraz Ełku. To ośrodki piłkarskie skupiające uzdolnioną młodzież gimnazjalną. Efekty pracy są już miarodajne. Wielu zawodników z powodzeniem zasiliło kluby ekstraklasy i I ligi. Najwymowniejszym przykładem był debiut w meczu reprezentacji Polski z Czechami Pawła Dawidowicza, wychowanka Sokoła Ostróda, który poprzez ośrodek trafił do Lechii Gdańsk, stamtąd go Benfiki Lizbona, a teraz widzi go w kadrze trener Adam Nawałka.

Takie wydarzenia są impulsem do kolejnych wyzwań, a tu na Warmii i Mazurach nadal jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w sferze infrastruktury. Jest kilka „perełek” jak choćby Ostróda, ale przecież takich obiektów w województwie powinno być więcej.

Zbigniew Boniek – prezes PZPN, a w przeszłości jeden z najlepszych polskich piłkarzy miał pracowite dni w Olsztynie. W przeddzień Gali przewodził wyjazdowemu spotkaniu Zarządu, potem był wraz ze współpracownikami gościem prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, wreszcie w piątek uczestniczył w jubileuszu i nie krył, że czuje duży sentyment do Warmii i Mazur. W swym okolicznościowym wystąpieniu przypomniał najważniejsze nazwiska związane z naszym futbolem (Janusz Kupcewicz, Zbigniew Kubelski, Bohdan Masztaler, Alojzy Jarguz). Podkreślił, że cały czas stara się „pilotować” sprawę olsztyńskiego stadionu i służą temu spotkania z prezydentem Grzymowiczem. Życząc futbolowi na Warmii i Mazurach wszystkiego najlepszego na ręce prezesa Tomasza Miętkiewicza złożył okolicznościową pamiątkę. Będąc już na scenie zaprosił kolejnego jubilata Alojzego Jarguza i z okazji 80 rocznicy urodzin wręczył mu przepiękna paterę.

Pan Alek to wybitna postać – najlepszy sędzia w historii polskiej piłki, uczestnik mistrzostw świata. Wszyscy zgotowali Jarguzowi owacje na stojąco. Przy okazji oznajmił, że ukazało się drugie wydanie jego sportowej biografii pod tytułem „Z gwizdkiem przez świat”.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrał Paweł Papke, jednocześnie prezes Polskiego związku Piłki Siatkowej. Ta dyscyplina jest równie bliska regionowi. Życzył podobnych sukcesów klubom Warmii i Mazur, także reprezentacji Polski, która śladem siatkarzy powalczy o największe zaszczyty.

Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślił rolę sportu w województwie – piłki nożnej szczególnie jako najpopularniejszej z dyscyplin. Społeczność w tym regionie jest rozproszona, nie ma metropolii, miasteczka i wsie dzielą spore odległości. Sport jest czynnikiem, który zbliża do siebie środowiska, w małych miejscowościach sukces drużyny ma ogromne znaczenie. Ludzie czują się po prostu lepiej. Samorząd wojewódzki zaangażował się w rozwój infrastruktury. Powstało wiele Orlików, ale oczywiście to nie zaspokaja jeszcze wszystkich potrzeb.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz z przyjemnością współpracuje z W-MZPN w dziedzinie szkolenia młodzieży. Współfinansuje funkcjonowanie Akademii Młodych Orłów zapewniając obiekty i płace trenerom. Ale oczywiście palącym problemem jest modernizacja stadionu. Przebiega etapami. Jest oświetlenie, czas na następne dokonania. Ważną decyzją ostatnich tygodni jest przejęcie przez miasto terenów byłego stadionu Warmii, gdzie w przyszłości ma powstać ośrodek piłkarski z prawdziwego zdarzenia.

Bylismy tez świadkami krótkich wystąpień trenera Bogusława Kaczmarka i Sylwestra Czereszewskiego – postaci symbolizujących największe sukcesy futbolu na Warmii i Mazurach.

Nim uczestnicy spotkania obejrzeli przekrojowa prezentacje filmową 70-lecia futbolu na Warmii i Mazurach prezesi i przedstawiciele piłkarskich związków regionalnych obdarowali jubilata pięknym obrazem, który jak żartobliwie stwierdzono, jest dziełem sztuki i w chwili szczególnego kryzysu, wystawiony na akcje, może poprawić kondycje finansową W-MZPN.

Jak to zwykle przy takich okazjach nie obyło się od wielu wyróżnień i odznaczeń. Listę postaramy sie niebawem zamieścić.

Całość spotkania jubileuszowego ubarwił występ znanego olsztyńskiego zespołu „Czerwony Tulipan” , który jak zwykle z dużą klasą zaprezentował kilka utworów ze swego bogatego repertuaru.

{AdmirorGallery}galawzpn20{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

gala sportowa Piłka nożna sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x