Stadion Leśny – nostalgia i bezradność

„Cała prawda o Stadionie Leśnym – relikt przeszłości czy nadzieja Olsztyna?” Pod takim hasłem w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Dąbrowszczaków odbyła się debata, której po raz kolejny zresztą inicjatorem był Tadeusz Milewski przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Jaka jest ta prawda? Z całą pewnością jest to dla miasta i konkretnego środowiska (w tym przypadku lekkoatletycznego) miejsce kultowe, a koronnymi argumentami tej tezy są: wspaniałe popisy wybitnych zawodników, w tym historyczny rekord świata w trójskoku Józefa Szmidta, kilka pokoleń olsztyńskich biegaczy, miotaczy i skoczków, którzy wychowali się na tym unikalnym obiekcie i wreszcie jego osobliwe, jedyne w swoim rodzaju położenie ściągające tu największe imprezy, a co za tym idzie gwiazdy sportu.

Tego w zasadzie nie trzeba udowadniać, ale każde przywołanie przeszłości związane ze Stadionem Leśnym utwierdza nas w przekonaniu, że warto ożywić to święte miejsce. To nasz obowiązek wobec ludzi w podeszłym już wieku (oni zresztą stanowili znakomitą większość uczestników debaty), którzy dla miasta poświęcili całe swoje życie. A dla średniego pokolenia i młodzieży to sprawa honoru, szacunku dla tradycji, nie mówiąc już o tym, że obiekt tej klasy spełniałby praktyczną rolę sportowo-rekreacyjną czy nawet rehabilitacyjną.

Warto było uczestniczyć w spotkaniu, chociażby dla tych wspomnień: fragmentów filmów kręconych na czarno-białej taśmie, czy nieznanych do tej pory faktów z historii Stadionu Leśnego i jego roli jaką spełniał w latach 60-tych i 70-tych. Ale wzruszenie i emocje z tym związane od razu nasuwały pytanie. Czy nie może być tak w przyszłości? Stadion Leśny miał swoją renomę i z chęcią odwiedzali go najlepsi lekkoatleci. W tamtych czasach reklama czy promocja były w zasadzie pustymi frazesami, teraz wymiar tych słów jest zupełnie inny, opiera się na nich cała ekonomia i pragmatyka zarządzania. I nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ten obiekt tkwi w świadomości wielu osób, nie tylko w Polsce, a po nadaniu mu nowych wartości: nowoczesności i uniwersalności stałby się magnesem ściągającym do Olsztyna tabuny zawodników i miłośników sportu.

O konkretnych szansach powodzenia tego przedsięwzięcia wypowiadały się osoby, które w regionie i mieście są odpowiedzialne za rozwój bazy sportowej: Anna Wasilewska – dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego (przez dwa lata była wiceprezydentem miasta) i Jerzy Szmit – obecny wiceprezydent Olsztyna. Z pewnością byli pod wrażeniem krótkiej lekcji historii, ale poproszeni do tablicy musieli realnie ocenić sytuację, a tu optymizmu już nie było. Możliwości finansowania tak potężnej inwestycji nie ma, tym bardziej, że rozpoczęto realizację innej, także bardzo potrzebnej – pełnowymiarowej pływalni o najwyższych światowych parametrach.

I tu pani dyrektor przywołała istotną sprawę wykorzystania momentu prosperity konkretnej dyscypliny sportu. Sukcesy pływaków spowodowały boom, nakręciły koniunkturę. Olimpijska perspektywa zdobywania medali skłoniła Ministerstwo Sportu do poprawy bazy, aktywność olsztyńskiego środowiska i dobre rezultaty zawodników pomogły podjąć decyzję, że tu może powstać obiekt najwyższej klasy. Stąd niezbędne wsparcie.
Ostatni rok dla polskiej lekkiej atletyki był równie znakomity i można pójść tą samą drogą. Ale oczywiście należy to na razie traktować bardziej w kategorii pobożnych życzeń.

Faktem jest natomiast, że w ostatnich latach w Olsztynie, z wyjątkiem boisk piłkarskich ze sztuczną trawą, obiekty dla innych dyscyplin nie powstały, tymczasem w całym kraju, także w naszym regionie ,jak grzyby po deszczu wyłaniają się nowe hale i stadiony.
Mimo wszystko są możliwości, pod warunkiem wykorzystania wszystkich dostępnych dotacji, również odpowiedniej współpracy z inwestorami indywidualnymi.
Przykładem często przywoływanym jest Ostróda, która najpierw znalazła pomysł na promocję(sport i turystyka), potem wykorzystała ogromny potencjał Euro 2012, a następnie znalazła partnerów prywatnych do realizacji zadań. I tam machina się kręci, już wiele osiągnięto, a pełny sukces jest wielce prawdopodobny.

Ostródzki partner władz miasta , firma Condohotels, uczestniczył w debacie o Stadionie Leśnym. Czy jest zainteresowany współpracą w Olsztynie? Jak się zdążyliśmy zorientować wykazuje dużą aktywność w wielu miejscach Polski, stosując nowoczesne rozwiązania i nie przechodzi obojętnie nad pomysłem odbudowy stadionu. To jednak problem skomplikowany, bo nie jest to firma dobroczynna, tylko nastawiona na konkretny zysk. Biorąc jednak pod uwagę skalę i specyfikę przedsięwzięcia oraz ewentualne obiekty towarzyszące, współpraca jest możliwa.

Olsztyński architekt Janusz Dubowik zaprezentował wersję odbudowanego Stadionu Leśnego, który spełniałby prawie najwyższe normy. Projekt wykorzystuje tereny przyległe: strzelnicę i stadion kolejowy. Swoją drogą kilka lat temu w magazynie WAMA Sport przedstawiliśmy propozycję zagospodarowania tej części miasta na cele związane z kulturą fizyczną. Ciąg: stadion przy Gietkowskiej, Park Jakubowy z kortami, stadion Warmii oraz Stadion Leśny z otaczającym kompleksem, mogłyby stanowić odrębną całość, nastawioną właśnie na sport, rekreację, a nawet rehabilitację i wtedy budowa pensjonatów, hoteli byłaby w pełni uzasadniona.
Wracając do projektu, wizja jest naprawdę imponująca, ale oczywiście na razie przynajmniej, możemy ja przyjmować w kategorii marzeń.

Z zupełnie praktycznego punktu widzenia zdaje sobie sprawę, że trudno zdecydować się na tak wielkie przedsięwzięcie, ale czasami warto zaryzykować by uszczęśliwić tysiące ludzi i stworzyć szanse nowym pokoleniom. Naprawdę warto.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x