W środę (15 kwietnia) w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbyła się konferencja pod hasłem„Nasz Orlik 2015 w Województwie Warmińsko-Mazurskim”. Spotkanie było również okazją do przedstawienia dokonań Samorządu w zakresie rozwoju sportu powszechnego w regionie. Zaprezentowali je: wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk i dyrektor Departamentu Waldemar Buszan.
Współgospodarzem konferencji była Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej – organizacja, która od 1991 roku zajmuje się promocją sportu powszechnego. Prezes zarządu Monika Chabior wystąpiła w dalszej części spotkania.
Wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk podkreśliła, że Samorząd wspiera sport w regionie we wszystkich jego aspektach, bo są one powiązane i jedne wypływają z drugich. Intensyfikacja działań na sport powszechny związana jest z nowymi tendencjami. Postęp cywilizacyjny to również zmiana trybu życia przeciętnego mieszkańca Warmii i Mazur, uświadomienie, że szeroko pojęty ruch może poprawić samopoczucie, zintegrować środowisko, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie – słowem otworzyć nas na świat. Organizacja w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej stała się impulsem do zainicjowanie akcji Orlik 2012, która przyniosła w naszym regionie nadzwyczajne efekty. Powstało 159 obiektów, które służą różnym dyscyplinom i gdzie tętni życie sportowe, w którym uczestniczą dzieci i dorośli. W tym miejscu warto podkreślić ogromna rolę animatorów – osób odpowiedzialnych za organizację zajęć na orlikach. Nie żałuje się pieniędzy by tę funkcję pełnili ludzie kompetentni: kreatywni i wykształceni. Mamy ich w województwie ponad 200 i od nich zależy jak wykorzystuje się ten duży potencjał.
Waldemar Buszan odniósł się do konkretnych projektów, dzięki którym można realizować zadanie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, osób dorosłych i starszych, a także niepełnosprawnych. Akcje: „Umiem pływać”, „Multi Sport” , „Mały Mistrz” już przyniosły efekty. Według badań Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej boiska Orlik na Warmii i Mazurach odwiedziło 1,4 mln dzieci i młodzieży, a także niemal 450 tys. dorosłych. A przecież wiele osób uprawia sport poza standardowym obiektem uczestnicząc w tak popularnych ostatnio biegach, czy realizując bardziej ekstremalne wyzwania na przykład triathlon. Samorząd wspiera te tendencje finansowo i organizacyjnie, propagując m. in. wolontariat czy inne formy.
Tak jak sport musimy pojmować w różnych płaszczyznach, Samorząd Wojewódzki nie może pozostać sam w swoich wysiłkach w promocji sportu powszechnego. Wiele zależy od samorządów lokalnych stowarzyszeń i klubów sportowych, szkół i uczelni oraz biznesu i oczywiście szarych mieszkańców. Ci chętnie włączają się w wir życia sportowego, widząc, że sami mogą w tym uczestniczyć.
Prezes Monika Chabior uważa, że na Warmii i Mazurach widać szczególny postęp w aktywności osób uprawiających sport. Być może wynika to z dawnych zaniedbań, stereotypowego myślenia. Ludzie coraz częściej zdecydowanie i z pełną świadomością wykorzystują czas wolny na rekreację, a pomaga im w tym rozbudowa infranstruktury i działania animatorów. Dynamika tego zjawiska jest bardzo optymistyczna. Oby tak dalej.
Oczywiście nie można spocząć na laurach. Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej ciesząc się z efektów nadal realizuje swe cele poprzez nowe, czasami śmiałe projekty. Krąg zainteresowanych poszerza się, a to z kolei przenosi się na konkretne działania. Fundacja służy pomocą, ma wypróbowanych działaczy, którzy swoja pracę traktują jak misje. Bo misja jest zmieniać świat.
{AdmirorGallery}orli60{/AdmirorGallery}