Smak sportu znają najlepiej

W Warmia Mazury Senior Games bardzo istotną rolę odgrywają osoby, które są żywymi symbolami imprezy. Promotorzy, bo tak ich określamy, są świadectwem, że sport może być w życiu wspaniałą przygodą. Tych niezapomnianych wrażeń, emocji nie przeliczy się na pieniądze, to bezscenne wartości, które mogą być udziałem nastolatków, ale także osób w sile wieku. Przedstawimy ambasadora i promotorów Senior Games 2014.

AMBASADOR

JACEK WSZOŁA

Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, złoty medalista w Montrealu (1976) oraz srebrny medalista w Moskwie (1980). W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich. Na swoim koncie ma również 12 krążków mistrzostw Polski seniorów, wielokrotny rekordzista Polski były reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych (w latach 1974-85). W 1976 roku zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca oraz zdobywca Złotych Kolców.

Odznaczony został także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu sportowej kariery brał także udział w imprezach weteranów – m.in. w 1997 roku zdobył złoty medal w mistrzostwach Europy, które odbyły się Birmingham (Wielka Brytania).

W poprzedniej edycji Warmia Mazury Senior Games startował w pchnięciu kulą oraz żeglarstwie.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

PROMOTORZY

KRYSTYNA CIELECKA – BADMINTON

W młodości w latach 1975-1990 wyczynowo grała w brydża sportowego. Dwukrotnie zdobywała V-ce Mistrzostwo Polski, w grze mikstowej par w roku 1983 i mikstach drużynowych w roku 1981.

Od 2004 roku rozpoczęła przygodę sportową z badmintonem, regularnie trenuje w Olsztynie w Klubie Sportowym „Warmia”.

Uczestniczy z sukcesami w Ogólnopolskich Turniejach Seniorów. Po latach treningów w 2011 i 2012 roku zdobyła Mistrzostwo Polski Seniorów w grze mieszanej w parze z Jerzym Rybickim z Garwolina.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

BOGDAN STANKIEWICZ – BADMINTON

Urodził się w 1966 roku, mieszka w Olsztynie. W badmintona gra od dziecka, obiecujący junior, uczestniczył w krajowych rozgrywkach ligowych.

Aktualnie regularnie trenuje w Olsztynie w Klubie Sportowym „Warmia”, startuje w Ogólnopolskich Turniejach Seniorów.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MAREK DZIEŃKOWSKI – TENIS ZIEMNY

Urodził się w 1960r. Zawodowo wspólnie z żoną prowadzi firmę w branży rolnej produkującą pasze dla zwierząt.

Jego przygoda z tenisem trwa dopiero około 10 lat, mimo tego może już pochwalić się kilkoma sukcesami na swoim koncie. Wygrywał turnieje singlowe na kortach Bydgoskiego Klubu Centrum, na Skandzie w Olsztynie, w Iławie na kortach TTZ, gdzie jest członkiem, w Działdowie i Nowym Mieście. Zdobywał drugie i trzecie miejsca w dobrze obsadzonych turniejach w Piasecznie, Sieradzu, Sierpcu, Ostródzie i w Iławie.

Brał także udział w zawodach za granicą, między innymi w Wilnie czy w Chorwacji w bardzo mocno obsadzonym turnieju tenisowym ITF II, gdzie przeszedł dwie rundy. Najbardziej ceni sobie srebrny medal w międzynarodowych zawodach sportowych Warmia Mazury Senior Games z 2012 r.

Jak mówi, ma jeszcze sporo do wygrania, dlatego dużo trenuje i cały czas pracuje, aby grać lepiej.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MARIUSZ GABIEC – PŁYWANIE

W latach 70-tych XX wieku wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w pływaniu w różnych kategoriach wiekowych. W 1976 roku zdobył wszystkie minima wyznaczone przez Polski Związek Pływacki i Polski Komitet Olimpijski na olimpiadę w Montrealu. I choć był już nawet na przymiarce olimpijskiego stroju, ostatecznie do Kanady nie pojechał. Przyczyn tej decyzji do tej pory nie poznał, ale to rzutowało na jego dalszą karierę. Rozstał się bowiem z pływaniem na kilkanaście lat, poświęcając się nauce, a następnie pracy zawodowej.

Na pływalnie ponownie wrócił pięć lat temu i rozpoczął starty w imprezach organizowanych przez Mastersów. W swoich kategoriach wiekowych jest wielokrotnym rekordzistą i mistrzem Polski. Uzyskane wyniki plasują go także w pierwszej dziesiątce pływaków na świecie w kategorii masters.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

DANUTA HOCHEKER – BRYDŻ SPORTOWY

Ze sportem związana od dziecka, bowiem w czasach szkolnych trenowała lekką atletykę oraz siatkówkę. Następnie rozpoczęła przygodę z szermierką, gdzie zaczęła odnosić znaczące sukcesy w tej dyscyplinie sportu. Zdobywała medale na imprezach krajowych, a także reprezentowała Polskę podczas Uniwersjady w Turynie w 1971 roku.

Podczas studiów związała się natomiast z brydżem sportowym. Jest kilkukrotną mistrzynią Polski w kategorii mikst i w kategorii par kobiecych. Największy sukces to jednak tytuł mistrzyni świata w konkurencji mikst, zdobyty w 1994 roku w Albuquerque w USA. Na mistrzostwach Europy i świata nadal zajmuje wysokie miejsca, zaś w październiku 2014 roku będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach świata mikst w Chinach.

Sędzia klubowy brydża sportowego, instruktorka PZBS, odznaczona brązową odznaką PZBS (2006).

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

PIOTR KOCZAN – SIATKÓWKA PLAŻOWA

Większość swojej kariery związany był z AZS Olsztyn, z którym sięgnął m.in. po złoty medal mistrzostw Polski w 1978 roku. Na koncie ma również występy w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych – brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów (1975), srebrny medalista mistrzostw Europy (1983).

Po zakończeniu sportowej kariery występował w światowych igrzyskach dla weteranów – złoty medal w Australii (2002) oraz brązowy krążek w Kanadzie (2005).

Jeden z prekursorów siatkówki plażowej w Polsce, selekcjoner reprezentacji Polski w plażówce w latach 2002-2004.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

LESZEK KUCHARSKI – TENIS STOŁOWY

Polski tenisista stołowy, medalista mistrzostw świata.

Od dziecka związany z tenisem stołowym. Mówi o sobie, że grę w „ping-ponga” wyssał z mlekiem matki Magdaleny Skuratowicz-Kucharskiej – Mistrzyni Polski w tenisie stołowym (1955, 1958 i 1959), która była jego pierwszą nauczycielka i trenerką.

Pierwszy tytuł indywidualnego Mistrza Polski w kategorii „młodzik do lat 15” zdobył w wieku 12 lat (1971). Mistrzem Polski Juniorów i Mistrzem Europy Juniorów został w 1977.

Do jego najważniejszych osiągnięć sportowych zaliczyć można – w kategorii drużynowej: 11 tytułów drużynowego Mistrza Polski w składzie A. Grubba, A. Jakubowicz, T. Klimkowski i L. Kucharski, V-ce Mistrzostwo Europy w Moskwie (1984) oraz brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Goeteborgu (1985) i Mistrzostwach Europy w Pradze (1986). W kategorii mieszanej: I miejsce na Mistrzostwach Polski w parze z J. Szatko (1978, 1979) oraz I miejsce w parze z D. Bliską (1989). W grze podwójnej w Pucharze Świata III miejsce w Seulu (1990) i III Miejsce na Mistrzostwach Europy w Paryżu (1988) oraz v-ce Mistrzostwo Świata w Dortmundzie (1989) w parze z Z. Kaliniciem. Indywidualnie – Mistrz Polski (1980 i 1987) i srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Pradze (1986). Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Seulu (1988) i Barcelonie (1992).

Obecnie prowadzi własną „Akademię pingponga Leszka Kucharskiego” przy gdańskiej AWFiS.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MAREK KWIECIŃSKI – PIŁKA SIATKOWA HALOWA

Były reprezentant Polski w siatkówce latach 1987-1991. W przeszłości występował m.in. w Stali Nysa, AZS Częstochowa, PTT Ankara, Kazimierzu-Płomień Sosnowiec oraz Skrze Bełchatów. Z częstochowskimi akademikami trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Polski (1990,1994,1995), dwukrotnie wicemistrzostwo (1991,1992) oraz brązowy krążek (1996). Miał również okazję występować w prestiżowych rozgrywkach Ligi Mistrzów, gdzie dotarł do ćwierćfinałów.

W 1995 roku został wybrany przez „Przegląd Sportowy” i „Tempo” najlepszym polskim siatkarzem, dwukrotnie wybierany szóstki sezonu ligi polskiej przez „Przegląd Sportowy” (w 1990 oraz 1995 roku).

Po zakończeniu sportowej kariery nie rozstał się z siatkówką. Występuje obecnie w rozgrywkach oldbojów. W latach 2009-2013 z zespołami SS Wieluń oraz „KAMAN VOLLEY” Kędzierzyn-Koźle cztery razy stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski oldbojów. Zasiada ponadto w sztabie szkoleniowym zespołu Młodej Ligi PGE SKRA Bełchatów, jest także wojewódzkim koordynatorem Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MAREK MAJEWSKI – GOLF

Urodził się w 1960 roku w Pasłęku, mieszka w Pasłęku. Przez całe życie zwiany ze sportem, we wczesnej młodości z koszykówką, później sportami walki.

W golfa po raz pierwszy zagrał będąc w południowo-wschodniej Azji (Bali, Indonezja). Od tamtej pory golf stał się jego pasją, a etyka golfa credo życia.

Przez ponad 10 lat przygody z golfem, grywał na wielu wspaniałych polach golfowych i brał udział w licznych turniejach golfowych m.in. w Azji, Ameryce Północnej, Afryce oraz najlepszych polach golfowych Europy.

Z projektem powstania mistrzowskiego (18-dołkowego ) pola golfowego Sand Valley w Pasłęku związany był od początku. Obecnie przewodniczy Radzie Nadzorczej Sand Valley Company, jednocześnie pełni funkcję Prezesa klubu Sand Valley.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MARIAN MIERZEJEWSKI – PIŁKA NOŻNA

Urodził się w 1964 roku w Olsztynie.

Były zawodnik Stomilu Olsztyn, grający w latach 1981-1991

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w piłce nożnej powyżej 35 lat.

Obecnie prowadzi własną firmę oraz jest menedżerem piłkarskim.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

TOMASZ RUMSZEWICZ – ŻEGLARSTWO

W latach 1967 – 1992 był zawodnikiem kl. Finn w barwach klubu AZS – Olsztyn. W tym czasie zdobył wiele medali, między innymi osiem medali Mistrzostw Polski. Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 jako zawodnik rezerwowy. Podczas Mistrzostw Świata w 1977 roku zdobył 8 miejsce.

W 1985 roku uzyskał tytuł trenera II klasy, dwa lata później podjął pracę w klubie AZS – Olsztyn. Do 2003r. (zakończenie pracy w AZS – Olsztyn) jego zawodnicy zdobyli kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski.

W 2002 roku Mateusz Kusznierewicz zaproponował mu współpracę w przygotowaniu do Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim sformalizował w 2003 roku, podpisując umowę. W trakcie jego pracy w PZŻ polscy zawodnicy kl. Finn odnosili liczne sukcesy, między innymi:

– 2003 r. Mistrzostwa Europy – Mateusz Kusznierewicz – 2 miejsce; Wacław Szukiel – 6 miejsce;

– 2004 r. Mistrzostwa Świata – Mateusz Kusznierewicz – 4 miejsce; Mistrzostwa Europy – Mateusz Kusznierewicz – 1 miejsce; Igrzyska Olimpijskie – Mateusz Kusznierewicz – 3 miejsce;

– 2005 r. Mistrzostwa Europy – Wacław Szukiel – 9 miejsce; Mistrzostwa Świata – Wacław Szukiel – 4 miejsce; Mistrzostwa Europy Juniorów – Norbert Wilandt – 2 miejsce; Mistrzostwa Świata Juniorów – Norbert Wilandt – 3 miejsce;

– 2006 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Piotr Kula – 2 miejsce; Mistrzostwa Świata Juniorów – Piotr Kula – 3 miejsce;

– 2007 r. Mistrzostwa Europy – Rafał Szukiel – 8 miejsce; Mistrzostwa Europy Juniorów – Piotr Kula – 3 miejsce; Mistrzostwa Świata Juniorów – Piotr Kula – 2 miejsce;

– 2008 r. Mistrzostwa Europy – Rafał Szukiel – 9 miejsce; Mistrzostwa Europy Juniorów – Piotr Kula – 2 miejsce; Mistrzostwa Świata Juniorów – Piotr Kula – 2 miejsce; Igrzyska Olimpijskie – Rafał Szukiel – 10 miejsce.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

MICHAŁ SZANTER – SKOKI SPADOCHRONOWE DO CELU

Karierę lotniczą rozpoczął w 1993 roku podstawowym szkoleniem szybowcowym w Aeroklubie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, którego dopełnieniem były pierwsze skoki spadochronowe (zalecane dla pilotów szybowcowych) wzbudzając jeszcze wtedy nieznaną miłość do skakania. Kontynuując karierę pilota szybowcowego (na dzień dzisiejszy nalot ok. 300 h, srebrna odznaka szybowcowa) powoli narastała w nim chęć na przyjmowanie tej samej porcji adrenaliny, jednakże w bardziej „stężonej” dawce – skoki spadochronowe bowiem trwają krócej, lecz dużo intensywniej. Wykonując w latach 1994-2000 w sumie kilkanaście skoków spadochronowych.

Bardziej intensywne skakanie rozpoczął w roku 2000. Do dziś na koncie ma wykonanych ponad pół tysiąca skoków i jest w trakcie spadochronowej praktyki instruktorskiej. Związany zawodowo z lotnictwem sportowym – w dniu 1 kwietnia 2007 został powołany na funkcje dyrektora Aeroklubu warmińsko-Mazurskiego, którą pełnił do 31 lipca 2012. W ramach swojej działalności organizował lub współorganizował szereg imprez o charakterze rekreacyjno-promocyjnym po imprezy sportowe.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

ZENON SZESZKOWSKI – KAJAKARSTWO

Urodził się w 1947 r. w Olsztynie. Członek Kajakowego Klubu Sportowego Stomil w latach 1960-1975. W tym czasie był wielokrotnym mistrzem ówczesnego województwa olsztyńskiego oraz medalistą mistrzostw Polski juniorów i seniorów.

W 1966 r. na Spartakiadzie Młodzieży w Poznaniu zdobył trzy złote medale, zostając tym samym potrójnym mistrzem Polski.

W 1968 r. był członkiem kadry olimpijskiej w kajakach na olimpiadę w Meksyku. W tym samym roku został mistrzem Polski w K-2 na dystansie 1000m razem z Kazimierzem Nikinem.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

RYSZARD SZPARAK – LEKKA ATLETYKA

Polski lekkoatleta. Urodził się 2 lipca 1951 r.; zawodnik klubu KS. „Gwardia” Olsztyn, reprezentował barwy kraju na arenach sportowych w latach 1974-1986. Olimpijczyk z Moskwy z 1980 roku.

Na Mistrzostwach Europy w Atenach w 1982 roku zajął 5 miejsce w biegu na 400 m ppł, i 4 miejsce w sztafecie 4×400 m. Podczas I Mistrzostw Świata w Helsinkach, które odbyły się w 1983 roku w biegu półfinałowym ustanowił rekord Polski czasem 49.17s, w finale zajął 8 miejsce.

W Pucharze Europy w 1983 r. zajął 3 miejsce. W latach 1982-1983 był dwukrotnie na 10 miejscu w rankingu magazynu Track and Field News. W czasie swojej kariery sportowej 5-ciokrotnie poprawiał rekord Polski w biegu na 400 m ppł, był również 5-ciokrotnym Mistrzem Polski w tej konkurencji.

{AdmirorGallery}games99{/AdmirorGallery}

WITOLD TARKOWSKI – PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

Reprezentant klubu TS Nida Nidzica w kategorii wiekowej 65-69 lat i kategorii do 62 kg. Ze sportem siłowym związany od młodzieńczych lat. Swego czasu miał okazję podpatrywać najlepszych zawodników – łącznie z Henrykiem Trębickim, brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Trenował również lekką atletykę, jednak miłość do podnoszenia ciężarów wróciła ponownie w 2010 roku, kiedy w Nidzicy reaktywowano sekcję w tej dyscyplinie sportu.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, bowiem ma m.in. na koncie srebrny oraz brązowy medal mistrzostw Europy weteranów, dwa złote krążki mistrzostw Polski (2010, 2011) oraz dwa srebrne medali mistrzostw Polski. Bierze ponadto udział w zawodach w kettlebell, czyli imprezach związanych z podnoszeniem odważników.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

iława Lidzbark Warmiński Nidzica Olsztyn Orneta Ostróda Pasłęk senior games 2914

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x