W Dublinie zakończyły się w niedziele (4 września) Mistrzostwa Świata juniorów i kadetów w kickboxingu (WAKO) Startowało prawie 1400 zawodniczek i zawodników z 47 krajów, w tym reprezentacja Polski, która zdobyła 58 medali – 13 złotych, 16 srebrnych, 29 brązowych, zajmując 6 miejsce. Cztery krążki trafiły do reprezentantów Warmii i Mazur. Mistrzynią świata została Paulina Turulska (CSW Chamipon Lubawa) w formule kick light (waga 46 kg).
Lubawianka zdobyła również brązowy medal w pointfightingu (46 kg). Srebro wywalczył w kick light 57 kg Wiktor Wilkanowski (Zamek Expom Kurzętnik), a brąz w tej samej formule Marta Lipka (CSW Champion Lubawa +70 kg. Klasyfikację medalowa wygrali Rosjanie 57 – 39 – 34 (130) przed Irlandią 22 – 25 – 29 (76) i Włochami 17 – 19 – 28 (64).
CSW Champion Lubawa – Trener Rafał Mazurowski
Z lubawskiego teamu powołano do kadry narodowej siedmiu zawodników: Paulina Turulska, Marta Lipka, Łukasz Wojtowicz, Jakub Leliwa, Adrian Bendyk, Damian Gadulski i Hubert Łaniewski oraz trener Rafał Mazurowski pełniący rolę selekcjonera kadry narodowej kadetów kick-light i Oliwia Lóźniewska w roli korespondentki Champion TV. Nasi reprezentanci z Lubawy do Irlandii wyjechali z Warszawy 25 sierpnia, a wrócili 6 września. Autokarami trasą przez Niemcy, Holandię, Belgie i po noclegu z Francji promem do Anglii, a stamtąd ponownie promem już do samej stolicy w Irlandii.
Pierwszego dnia kadrowicze zwiedzali Dublin i odpoczywali w trzy gwiazdkowym hotelu City West, pomimo to wyczerpująca podróż dała się we znaki pierwszym startującym zawodnikom naszej kadry, którzy z pewnością nie zdołali jeszcze się do końca zregenerować po podróży, a należał do nich miedzy innymi lubawski fighter wciąż aktualny vice mistrz świata z Włoszech sprzed dwóch lat Hubert Łaniewski, który w formule kick-light w kat wag do 57 kg juniorów po bardzo wyrównanej walce uległ Włochowi. Hubertowi zabrakło dwóch celnych trafień, aby awansować do ćwierćfinału. Niestety w końcówce ostatniej rundy zmęczenie dało się we znaki i w rezultacie reprezentant z Italii wygrał pojedynek.
Kolejne wydarzenie też nie nastrajały optymistycznie.: Jakub Leliwa w kat wag do 42 kg kadetów w wersji light-contact przegrał walkowerem za niestawienie się do walki, a wersji pointfighting uległ Włochowi przez przewagę techniczną. Adrian Bendyk w wersji kick-light kadetów w kat wag do 47 kg po zaciętej walce nie sprostał doświadczonemu i sporo wyższemu reprezentantowi Italii. Łukasz Wojtowicz w wersji pointfighting w kat wag do 52 kg kadetów był bliski sprawienia niespodzianki i tylko różnicą trzech punktów przegrał z zawodnikiem USA. Ostatnim lubawianinem, któremu nie udało się przejść pierwszej rundy był Damian Gadulski w kat wag do 63 kg kadetów w wersji kick-light. Doznał porażki z rywalem z Izraela bardziej dojrzałemu w swoich poczynaniach.
Za to doskonale wiodło się dziewczętom. W wersji pointfighting świetnie rozpoczęła swoje boje Paulina Turulska, która w kat wag do 46 kg kadetek już w pierwszej rundzie pokonała przewagą techniczną utytułowaną Włoszkę. Wprawdzie o wejście do finału przegrała z Irlandką, ale ostatecznie cieszyliśmy się z pierwszego medalu brązowego dla lubawian! Po zaciętych walkach brązowy medal zdobyła także Marta Lipka w wersji kick-light w kat wag w +70 kg juniorek. Zatrzymała ja dopiero w półfinale Włoszka..
W formule kick-light Paulina Turulska zmotywowana faktem, że wersji pointfighting nie udało się zdobyć więcej, w znakomitej formie przystąpiła do walk. Zdominowała rywalki, prezentując niesamowitą szybkość, wyczucie czasu i tempa. Jedną z walk do finału ukończyła nawet przed czasem! Podobnie było w finale. Reprezentantkę Słowacji była bezradna. W rezultacie podczas ogłaszania werdyktu do góry powędrowała ręka Pauliny i tym samym pierwsze mistrzostwo świata zawodniczki jak i CSW Champion Lubawa stało się faktem. Historyczny sukces i wielka radość.
Kolejnym sukcesem są wyniki jakie osiągnęła kadra kadetów kick-light, którą prowadził trener Rafał Mazurowski wraz z jego asystentem Piotrem Nasulewiczem. Zawodnicy wywalczyli 9 medali: 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe! Z poszczególnych formuł był to najliczniejszy dorobek medalowy! Mamy ogromną nadzieję, że zwłaszcza sukces Pauliny Turulskiej odbije się szerokim echem i zostanie zauważony zarówno w mieście jak i także w szkole do której uczęszcza. Duży wysiłek i poświęcenie przyniosły piękny efekt. Lubawianka została mistrzynią świata.
Zamek Expom Kurzętnik – Trener Leszek Jobs
Zamek Expom Kurzętnik. Też ma swój medal. Zdobył go Wiktor Wilkanowski , który w pięknym stylu wywalczył srebrny krążek w formule kick light – kategoria wagowa do 57 kg kadet starszy. Po wcześniejszych zwycięskich walkach eliminacyjnych dopiero w finale uległ rywalowi z Grecji .
Przed mistrzostwami każdy medal tego utalentowanego młodego zawodnika wzięlibyśmy w ciemno i byłby to ogromny sukces , ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i pozostaje malutki niedosyt . Wiktor szczerze przyznał że nie mógł znaleźć recepty na lepiej dysponowanego tego dnia rywala choć zrobił wszystko co w jego mocy , to nie udało się zwyciężyć . Trener i wszyscy zamkowcy są bardzo dumni z postawy swojego zawodnika w mistrzostwach , za to co zrobił należą mu się gromkie brawa .
Dodam tylko że był to absolutny debiut kickboxerski Wiktora na arenie międzynarodowej w największej Amatorskiej Federacji Kickboxingu na Świecie WAKO ..