Najwięcej popularnych oczek zgromadził Roman Szadziewski, bo aż 79 (przypomnijmy, że wygrał on kilka naszych plebiscytów, a w kilku innych zajmował czołowe pozycje). Sukces Szadziewskiego jest chyba bezsporny, warto bowiem podkreślić, że aż ośmiokrotnie zdobywał tytuły mistrza Polski w klasie „Latający Holender”, trzy razy był wicemistrzem kraju, raz uplasował się na trzecim miejscu w mistrzostwach Europy. Zwyciężał w dziesiątkach regat międzynarodowych.
Jeszcze dziś Szadziewski, choć pełni funkcję sekretarza Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie i trenera Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, czynnie uprawia żeglarstwo, a że uprawia je dobrze, świadczyć może fakt iż jest członkiem kadry narodowej i olimpijskiej.
Przy okazji zdobycia przez Romana Szadziewskiego tego zaszczytnego tytułu, przypominamy dziesiątkę najlepszych olsztyńskich sportowców w 25-leciu. Drugie miejsce przypadło lekkoatlecie Ireneuszowi Kluczkowi – 52 pkt.
Dalsza kolejność:
3. Edward Truszyński – wyścigi motocyklowe – 36 pkt.
4. Danuta Sobieska-Wierzbowska – lekkoatletyka – 35 pkt.
5. Janusz Rejewski – żeglarstwo – 21 pkt.
6. Eliasz Bartoszewicz – boks – 25 pkt.
7-8. Barbara Kopyt (strzelectwo) i Franciszek Wesołowski (lekkoatletyka) – po 24 pkt.
9. Stanisław Zduńczyk (piłka siatkowa) – 23 pkt.
10-12. Antoni Pacyński (jeździectwo), Henryk Wojnicz (kajakarstwo), Bogdan Załuska (lekkoatletyka) – po 22 pkt.
Kilku z wymienionych sportowców, w tym Załuska, Pacyński, Zduńczyk, Kopyt czy Wierzbowska nadal startuje. Zaliczani są nadal do czołowych zawodników naszego województwa.
Roman Szadziewski urodził się 28 maja 1935 roku w miejscowości Jarzunie koło Wilna. Był jednym z najlepszych polskich żeglarzy. Początkowo reprezentował barwy Warmii, a później AZS Olsztyn. Krótko związany był z Legią Warszawa. Przez wiele lat pełnił etatowo funkcję sekretarza klubu akademickiego. Trener żeglarstwa, „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”. Wychował kilku reprezentantów Polski, w tym olimpijczyków w klasie Finn: Wiesława Bracława (Meksyk), Błażeja Wyszkowskiego (Monachium) i Tomasza Rumszewicza (Montreal). Był inicjatorem budowy obiektów sportowych w Kortowie. Ma w swej biografii kilkunastomiesięczną przygodę na funkcji dyrektora Olsztyńskiego Klubu Sportowego „Stomil”.
Tekst pochodzi z archiwum Janusza Poryckiego i opublikowany został w „Gazecie Olsztyńskiej” 18 października 1970 roku.