WAMA-SPORT Historia – Nie mamy Fibaka, ale… Grand Prix dla wszystkich

Fot.ilustracja

Olsztyńskiemu tenisowi brak spektakularnych osiągnięć, a mimo to jest dyscypliną, która w regionie ma bardzo wielu czynnych fanów i życzących mu jak najlepiej sympatyków. Może dlatego, że biały sport znalazł tu swoje miejsce, enklawę, przede wszystkim dla tych, którzy lubią grać, a wybujałe ambicje na razie przynajmniej odkładają na bok.

Zdaje sobie sprawę, że każdy rodzic widzi w swoim synu potencjalnego Fibaka, a w córce Grzybowska (czas Radwańskiej dopiero nadchodził przyp. red), ale nie łudźmy się, tenis jest sportem tak specyficznym, że wykorzystanie szansy ma się tak jak główna wygrana w totolotku. Skoro międzynarodowych wyników nie można osiągać w tak wspaniałych ośrodkach jak Sopot, Szczecin, Warszawa czy Śląsk, ile możemy wymagać od Olsztyna, gdzie obiektów jest nieporównywalnie mniej, a zamożność rodziców jest w podobnej proporcji.

Cieszmy się więc z tego co mamy, ale oczywiście nie zwalnia to nas z rywalizacji o wyższe cele, bo przecież postęp sportowy przynosi zawodnikom i szkoleniowcom wiele satysfakcji. A to, że rezultaty z roku na rok są lepsze nie ulega wątpliwości. Olsztynian widać w imprezach ogólnopolskich, co przekłada się na ich coraz wyższe miejsce na listach klasyfikacyjnych. W rywalizacji drużynowej tez nie mamy się czego wstydzić. W najmłodszych kategoriach potrafimy wygrywać nawet ze stolicą, której przecież potencjał jest ogromny.

Siłą Olsztyna jest masowość tenisa w każdym calu. Po rakiety tłumnie sięgają 10-letnie skrzaty i leciwi panowie, bowiem tak sobie wyobrażają czynny wypoczynek. W każdej z grup wiekowych znajdują się perełki, które warto wydobyć i szlifować. To nasi potencjalni kandydaci do rywalizacji krajowej, którzy jednak im są starsi, napotykają na coraz więcej barier. Główną jest brak w Olsztynie specjalistycznego krajowego obiektu. By zostać tenisista wysokiej klasy trzeba grac i trenować przez okrągły rok, a u nas niestety sezon zaczyna się w kwietniu, a kończy przy sprzyjających warunkach w październiku. To powoduje, że nasi najbardziej utalentowani zawodnicy, którzy mając 12-14 lat wygrywają z rówieśnikami z kraju, a kilka lat później nie potrafią z nim nawiązać wyrównanej walki. W sporcie przecież sam talent nie wystarczy, trzeba go poprzeć żmudna pracą, a w tenisie jest to szczególnie ważne. Nic dziwnego, ze najzdolniejsi, którzy z tenisem chcą wiązać przyszłość sportową, a może i życiową z bólem serca uciekają do innych ośrodków, gdzie te warunki znajdują. Nam pozostaje tylko satysfakcja, że są z Warmii i Mazur, w tym regionie uczyli się sportowego abecadła. Dopóki nie rozwiążemy tej podstawowej kwestii marzenia o wielkim nawet na polskie wyobrażenia tenisie musimy odłożyć na bok.

Ta nutka nostalgii przewijała się podczas uroczystego podsumowania Grand Prix 2002, największego przedsięwzięcia Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisowego. Podczas spotkania, na którym nie zabrakło przedstawicieli miejskich władz samorządowych i sportowych województwa nagrodzono najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych i przedstawiono wspomniane problemy. Chciałoby się, aby ci, którzy wychodzili do dekoracji zdobywali laury na znacznie wyższym poziomie.

Cykl Grand Prix jest impreza długofalową, przez co mobilizującą każde środowisko nie tylko w Olsztynie. Najwięcej turniejów zaliczanych do punktacji odbyło się na kortach przy ul. Radiowej, ale grano tez na innych olsztyńskich obiektach, a także w Kętrzynie, Mikołajkach, Ostródzie i Iławie. Były to imprezy różnej rangi, ale kilka miało już charakter ogólnopolski i cechował je najwyższy współczynnik. A to, że do Olsztyna lubią przyjeżdżać tenisiści z całej Polski nie trzeba nikogo przekonywać. Tu znajda znakomity klimat, życzliwość i świetna organizacje. Tradycyjnie już sportowym podsumowaniem cyklu jest turniej Masters z udziałem najlepszej ósemki każdej grupy wiekowej, jednoznaczny z mistrzostwami województwa.

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisowego nagrodził piątkę najlepszych zawodników, którzy szczególnie dobrze zaprezentowali się na arenie ogólnopolskiej. Nagrody otrzymali: Przemysław Centkowski (AZS Olsztyn), Piotr Łaguna (Budowlani Olsztyn), Michał Umbras (Budowlani Olsztyn), Dominik Bernatowicz (Budowlani) i Bartosz Ptasznik z Iławy najwyżej sklasyfikowany zawodnik naszego regionu na listach ogólnopolskich. Wyróżnienie nagroda fair play przypadło Mikołajowi Borkowskiemu z olsztyńskiego Absolwenta, który na korcie zawsze zachowywał się jak dżentelmen. Podsumowanie było naprawdę miłym wydarzeniem, w której rej wodziła młodzież oraz jej rodzice i to cała tajemnica sukcesu Grand Prix.

Marek Dabkus

(tekst ukazał się w papierowym wydaniu WAMA-SPORT – listopada 2002)

Klasyfikacje 2002

Dziewczęta do lat 12

1 Karolina Skorek (Elbląg), 2 Karolina Dziubani (Olsztyn), 3 Wiktoria Rafalska (Iława), 4 Anna Mickiewicz (Olsztyn), 5 Małgorzata Jaworska (Elbląg), 6 Ewelina Błaszkiewicz (Ostróda), 7 Ilona Kowalska (Ostróda) 8 Monika Pawliczak (Olsztyn). Mistrzostwa Województwa: 1 K. Dziubani, 2 W. Rafalska, 3 K. Skorek, 4 Anna Mickiewicz

Chłopcy do lat 12

1 Jarosław Bieńkowski (Mikołajki), 2 Piotr Jacyszyn (Olsztyn), 3 Łukasz Kasprzak (Elbląg), 4 Michał Głowacz (Dobre Miasto), 5 Adam Kołakowski (Olsztyn), 6 Ireneusz Atroszko (Kętrzyn), 7 Mateusz Kubach (Iława), 8 Wojciech Jacyszyn (Olsztyn) Mistrzostwa Województwa: 1 P. Łaguna, 2 J. Bieńkowski, 3 M. Głowacz, 4 Tomasz Krajnik

Dziewczęta do lat 14

1 Aneta Grygoruk (Olsztyn), 2 Kamila Kowalska (Ostróda), 3 Iwona Humięcka (Ostróda), 4 Karolina Dziubani (Olsztyn), 5 Ramona Drogosz (Ostróda), 6 Karolina Skorek (Elbląg), 7 Wiktoria Rafalska (Ostróda), 8 Daria Sulgostowska (Ostróda). Mistrzostwa Województwa: 1. K Kowalska, 2 A. Grygoruk, 3 K. Dziubani, 4 I. Humięcka

Chłopcy do lat 14

1 Pawel Umbras (Olsztyn), 2 Tomasz Nowacki (Olsztyn), 3 Adam Łaguna (Olsztyn), 4 Arkadiusz Centkowski (Olsztyn), 5 Piotr Łaguna (Olsztyn), 6 Jacek Kalinowski (Olsztyn), 7 Maciej Tusiński (Olsztyn), 8 Przemysław Centkowski (Olsztyn). Mistrzostwa Województwa: 1. A. Centkowski, 2. T. Nowacki, 3 P. Umbras, 4 A. Łaguna

Dziewczęta do lat 16

1. Marta Abramek (Olsztyn), 2 Olga Szczęsna (Elbląg), 3 Aleksandra Skorek (Elbląg), 4 Marta Krajewska (Iława), 5 Milena Brzezińska (Iława), 6 Sandra Boraczyńska (Olsztyn), 7 Olga Kołakowska (Olsztyn), 8 Aneta Grygoruk (Olsztyn) Mistrzostwa Województwa: 1 M. Abramek, 2 A. Skorek, 3 O. Szczęsna, 4 A. Grygoruk

Chłopcy do lat 16

1 Dominik Bernatowicz (Olsztyn), 2 Igor Szczupakowski (Olsztyn), 3 Damian Ptasznik (Iława), 4 Mikołaj Borkowski (Olsztyn), 5 Arkadiusz Centkowski (Olsztyn), 6 Kamil Janczarek (Olsztyn), 7 Adam Łaguna (Olsztyn), 8 Tomasz Nowacki (Olsztyn). Mistrzostwa Województwa: 1 Bartosz Ptasznik (Iława), 2 D. Bernatowicz, 3 M. Borkowski, 4 D. Ptasznik.

Seniorzy

1 Bartosz Ptasznik (Iława), 2 Bartłomiej Kierwiak (Kętrzyn), 3 Artur Głowacz (Dobre Miasto), 4 Robert Peszke (Kętrzyn), 5 Michał Smoczyński (Olsztyn), 6 Michał Boraczyński (Olsztyn), 7 Damian Ptasznik (Iława), 8 Mikołaj Borkowski (Olsztyn), Mistrzostwa Województwa: 1 1 B. Ptasznik, 2 B. Kierwiak, 3 M Głowacz, 4 M. Borkowski

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

historia Olsztyn sport powszechny tenis

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x