WAMA-SPORT Historia – Saczuk, Rutkiewicz i dziewczyny

Fot. bikeworld.pl (ilustracja)

Olsztyńskie kolarstwo dopasowało się do dynamicznego rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Dwa minione sezony (1999 i 2000) przyniosły cyklistom Warmii i Mazur wiele sukcesów. Pięć tytułów mistrzów kraju, udział Bartłomieja Saczuka w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney i podpisanie kontraktu zawodowego przez Marka Rutkiewicza a grupą Cofidis - to najbardziej spektakularne osiągnięcia olsztyńskich kolarzy.

Bartłomiej Saczuk – dwukrotny mistrz Polski w sprincie, mistrz Europy w drużynowym sprincie olimpijskim nie może uznać występu w Sydney (2000) za udany., ale też zadał kłam opinii, że perspektywiczny kolarz musi opuścić nasze województwo i dopiero wówczas będzie osiągał wyżyny. Bartłomiej jest jedynym kolarskim olimpijczykiem w historii tego sportu na Warmii i Mazurach. Jego poprzednicy wywodzili się wprawdzie z naszego okręgu, ale w chwili startu reprezentowali stowarzyszenia z innych regionów kraju.

Najbardziej dynamicznie rozwija się jednak u nas kolarstwo kobiece, szczególnie w konkurencjach torowych i przełajowych. Ostatni sezon przyniósł dziewczynom jedenaście medali Mistrzostw Polski (3 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe). Rok temu krążków było tyle samo, z tym, że tylko po dwa złote i srebrne oraz siedem brązowych. Te wyniki sprawiły, że najlepszy klub regionu Art Print Royal Ciućkowski Olsztyn zamknął elitarna dziesiątkę stowarzyszeń w Polsce. Inne kluby z Warmii i Mazur sklasyfikowano na miejscach: PRIM Kolarzy Ełk (26), KBWiR Dystans Ełk (29). W klasyfikacji klubowych mistrzostw Polski kobiet olsztyńska sekcja zajęła trzecie miejsce. Nasze dziewczyny w historii swych startów zdobyły 23 medale, z czego 21 w dwóch ostatnich sezonach.

Największymi osiągnięciami może pochwalić się Wioletta Balawajder, która ma w swym dorobku siedem medali MP, w tym sześć wywalczonych w ubiegłym roku. Jest aktualna mistrzynią kraju juniorek na torze w wyścigu dystansowym i srebrną medalistką seniorek, a to największe osiągnięcia naszych pań. Stawała na podium podczas centralnych imprez LZS. Była reprezentantka Polski w mistrzostwach świata w Plonay.

Pierwsza olsztynianką – mistrzynią Polski była Magdalena Wieszort, która przed dwoma laty wywalczyła złoto w wyścigu torowym na 2 km w kat. juniorek młodszych oraz brązowy krążek w sprincie. W ubiegłym roku obroniła tytuł w grupie juniorek i jak do tej pory jest jedyna podwójna mistrzynią Polski. Równie bogatą kolekcją co koleżanki może pochwalić się Agnieszka Szostek, która dodatkowo z powodzeniem startuje w short tracku i też staje na podium.

Ciekawymi rodzimymi kolarkami są siostry: Marzena, Monika i Marta Wasiuk z Dystansu Ełk, które specjalizują się w przełajach i zdobyły w nich sześc medali (3 złote i 3 brązowe). Dwa brązowe do kolekcji klubu z Ełku dorzuciła Agnieszka Gajewska. Inną znacząca postacią jest Beata Jasińska z Mazur Tom Barczewo. Ma w swoim dorobku dwa brązowe krążki w wyścigach szosowych, zajęła 10 miejsce w mistrzostwach świata juniorek we Włoszech.

W gronie mężczyzn nie udało się nikomu powtórzyć sukcesów Marka Rutkiewicza osiągniętych w 1999 roku, kiedy został mistrzem Polski w wyścigu górskim. Był też wicemistrzem ze startu wspólnego oraz wspólnie z Łukaszem Tunkiewiczem brązowym medalista w sprincie olimpijskim.

Ostatnio najlepiej prezentował się Łukasz Dudko, stając na podium MP LZS juniorów. Reprezentował Polskę w międzynarodowych wyścigach w Chorwacji, Szwajcarii i na Litwie. Z dobrej strony pokazał się Rafał Gniazdowski z PRIM-u Ełk – srebrny medalista MP juniorów młodszych MTB. Trzykrotnie plasował się w dziesiątce MP na szosie. Do największych pechowców minionego sezonu trzeba zaliczyć Łukasza Tunkiewicza, członka kadry narodowej torowców. Nękany kontuzjami i defektami rowerów zdołał wywalczyć „zaledwie” czwarta lokatę w sprincie juniorów podczas MP. Nie zdołał zakwalifikować się do reprezentacji na mistrzostwa świata.

Klasyfikacja wojewódzka przedstawia się następująco: 1 LUKS Spręcograf Olsztyn – 157.5 pkt., 2 KBWiR Dystans Ełk – 29, 3 LKS PRIM Ełk – 26, 4 LKS Styropol Biskupiec – 23, 5 UKS Jedynka Ruciane Nida – 11, 6 UKS Kross Ełk – 3, 7 Mazur Tom Barczewo – 2. W regionie funkcjonuje jeszcze kilka innych stowarzyszeń m. in. Smolbud Giżycko, MKS Korsze, Bartek Mrągowo, Promień Prostki, Olimpijczyk Morąg, Przyjaźń Bartoszyce. Kolarstwo uplasowało się w piątce najlepszych dyscyplin w województwie. To duży postęp.

Jacek Jakimowicz (kwiecień 2001) – tekst ukazał się w „Naszej Gazecie”w 2001 roku

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

historia Kolarstwo Olsztyn sport młodzieżowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x