Olsztyńskie kolarstwo dopasowało się do dynamicznego rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Dwa minione sezony (1999 i 2000) przyniosły cyklistom Warmii i Mazur wiele sukcesów. Pięć tytułów mistrzów kraju, udział Bartłomieja Saczuka w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney i podpisanie kontraktu zawodowego przez Marka Rutkiewicza a grupą Cofidis - to najbardziej spektakularne osiągnięcia olsztyńskich kolarzy.
Bartłomiej Saczuk – dwukrotny mistrz Polski w sprincie, mistrz Europy w drużynowym sprincie olimpijskim nie może uznać występu w Sydney (2000) za udany., ale też zadał kłam opinii, że perspektywiczny kolarz musi opuścić nasze województwo i dopiero wówczas będzie osiągał wyżyny. Bartłomiej jest jedynym kolarskim olimpijczykiem w historii tego sportu na Warmii i Mazurach. Jego poprzednicy wywodzili się wprawdzie z naszego okręgu, ale w chwili startu reprezentowali stowarzyszenia z innych regionów kraju.
Najbardziej dynamicznie rozwija się jednak u nas kolarstwo kobiece, szczególnie w konkurencjach torowych i przełajowych. Ostatni sezon przyniósł dziewczynom jedenaście medali Mistrzostw Polski (3 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe). Rok temu krążków było tyle samo, z tym, że tylko po dwa złote i srebrne oraz siedem brązowych. Te wyniki sprawiły, że najlepszy klub regionu Art Print Royal Ciućkowski Olsztyn zamknął elitarna dziesiątkę stowarzyszeń w Polsce. Inne kluby z Warmii i Mazur sklasyfikowano na miejscach: PRIM Kolarzy Ełk (26), KBWiR Dystans Ełk (29). W klasyfikacji klubowych mistrzostw Polski kobiet olsztyńska sekcja zajęła trzecie miejsce. Nasze dziewczyny w historii swych startów zdobyły 23 medale, z czego 21 w dwóch ostatnich sezonach.
Największymi osiągnięciami może pochwalić się Wioletta Balawajder, która ma w swym dorobku siedem medali MP, w tym sześć wywalczonych w ubiegłym roku. Jest aktualna mistrzynią kraju juniorek na torze w wyścigu dystansowym i srebrną medalistką seniorek, a to największe osiągnięcia naszych pań. Stawała na podium podczas centralnych imprez LZS. Była reprezentantka Polski w mistrzostwach świata w Plonay.
Pierwsza olsztynianką – mistrzynią Polski była Magdalena Wieszort, która przed dwoma laty wywalczyła złoto w wyścigu torowym na 2 km w kat. juniorek młodszych oraz brązowy krążek w sprincie. W ubiegłym roku obroniła tytuł w grupie juniorek i jak do tej pory jest jedyna podwójna mistrzynią Polski. Równie bogatą kolekcją co koleżanki może pochwalić się Agnieszka Szostek, która dodatkowo z powodzeniem startuje w short tracku i też staje na podium.
Ciekawymi rodzimymi kolarkami są siostry: Marzena, Monika i Marta Wasiuk z Dystansu Ełk, które specjalizują się w przełajach i zdobyły w nich sześc medali (3 złote i 3 brązowe). Dwa brązowe do kolekcji klubu z Ełku dorzuciła Agnieszka Gajewska. Inną znacząca postacią jest Beata Jasińska z Mazur Tom Barczewo. Ma w swoim dorobku dwa brązowe krążki w wyścigach szosowych, zajęła 10 miejsce w mistrzostwach świata juniorek we Włoszech.
W gronie mężczyzn nie udało się nikomu powtórzyć sukcesów Marka Rutkiewicza osiągniętych w 1999 roku, kiedy został mistrzem Polski w wyścigu górskim. Był też wicemistrzem ze startu wspólnego oraz wspólnie z Łukaszem Tunkiewiczem brązowym medalista w sprincie olimpijskim.
Ostatnio najlepiej prezentował się Łukasz Dudko, stając na podium MP LZS juniorów. Reprezentował Polskę w międzynarodowych wyścigach w Chorwacji, Szwajcarii i na Litwie. Z dobrej strony pokazał się Rafał Gniazdowski z PRIM-u Ełk – srebrny medalista MP juniorów młodszych MTB. Trzykrotnie plasował się w dziesiątce MP na szosie. Do największych pechowców minionego sezonu trzeba zaliczyć Łukasza Tunkiewicza, członka kadry narodowej torowców. Nękany kontuzjami i defektami rowerów zdołał wywalczyć „zaledwie” czwarta lokatę w sprincie juniorów podczas MP. Nie zdołał zakwalifikować się do reprezentacji na mistrzostwa świata.
Klasyfikacja wojewódzka przedstawia się następująco: 1 LUKS Spręcograf Olsztyn – 157.5 pkt., 2 KBWiR Dystans Ełk – 29, 3 LKS PRIM Ełk – 26, 4 LKS Styropol Biskupiec – 23, 5 UKS Jedynka Ruciane Nida – 11, 6 UKS Kross Ełk – 3, 7 Mazur Tom Barczewo – 2. W regionie funkcjonuje jeszcze kilka innych stowarzyszeń m. in. Smolbud Giżycko, MKS Korsze, Bartek Mrągowo, Promień Prostki, Olimpijczyk Morąg, Przyjaźń Bartoszyce. Kolarstwo uplasowało się w piątce najlepszych dyscyplin w województwie. To duży postęp.
Jacek Jakimowicz (kwiecień 2001) – tekst ukazał się w „Naszej Gazecie”w 2001 roku