Program „Klub” ważnym elementem budżetu Hajduczka – Bez takich sekcji nie byłoby mistrzów

Fot. nadesłane

Niewielkie kluby sportowe bardzo często mają problemy ze zdobyciem pieniędzy na codzienne funkcjonowanie. Mimo osiągnięć zawodników i dobremu programowi szkolenia, za wynikami i tytułami mistrzowskimi nie idzie odpowiednia pomoc finansowa ze strony samorządów lokalnych. Właśnie dla takich sekcji trzy lata temu został uruchomiony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki program rządowy „Klub”.

Wojewoda warmińsko-mazurski podsumował tegoroczną edycję programu. Na jego zaproszenie na spotkanie przybyli szabliści z olsztyńskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hajduczek”. Już po raz trzeci sekcja napisała projekt, dzięki któremu otrzymała pieniądze z ministerstwa.

– Klub ten został przez nas wskazany jako pewien wzór funkcjonowania. Szabliści zdobyli już medale mistrzostw Polski, są w kadrze narodowej Polski. Program ma na celu wspomaganie klubów, których zawodnicy trenują często w warunkach skromnych. Mają problemy z opłaceniem trenerów. Nie mają pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu sportowego. A przecież sekcje takie odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o wychowanie młodzieży, kształtowanie ich charakterów i umiejętności sportowych. To miejsca, które wyłuskują przyszłych mistrzów, czego najlepszym przykładem jest właśnie UKS Hajduczek. Tym programem staramy się wspierać takie kluby w ich podstawowej działalności – mówił wojewoda.

Zauważa, że otrzymane kwoty nie załatwiają kwestii funkcjonowania sekcji, ale Program Klub ma powszechny charakter i może korzystać z niego wiele instytucji. Tylko w tym roku skorzystały z niego 133 kluby sportowe z Warmii i Mazur, a ogólna kwota dofinansowania przekroczyła 1,5 mln zł.

– My już po raz trzeci aplikowaliśmy o ministerialne pieniądze. W tym roku zakupiliśmy z uzyskanych pieniędzy maski szablowe. Każda pomoc jest dla nas bardzo ważna. Nasi zawodnicy startują w 16 turniejach rocznie, wyjeżdżają jako reprezentanci Polski na Puchary Europy, uczestniczą w zgrupowaniach kadry Polski. To wiąże się z ogromnymi kosztami – wymienia prezes klubu i trener Adam Sobczyk.

Co ważne, klub we współpracy ze szkołami katolickimi w Olsztynie zamierza uruchomić klasy mistrzostwa sportowego. Planowana jest budowa hali sportowej z najnowocześniejszym studiem szermierczym w Polsce. Prezydent Piotr Grzymowicz podpisał na rzecz Stowarzyszenia Świętej Rodziny decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę hali sportowej.

– To ważny krok w realizacji naszych marzeń – uśmiecha się Andrzej Olszewski, prezes stowarzyszenia. Uczniowski Klub Sportowy Hajduczek w tym roku obchodzi jubileusz 10. rocznicy powstania. Od 2008 r. w ramach zajęć prowadzone są w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie treningi szermierki, broń szabla. Po latach pracy założyciela klubu i trenera Adama Sobczyka wychowankowie zaczęli odnosić znaczące sukcesy na planszach w Polsce. Startują jako reprezentanci Polski na Pucharach Europy. Obecnie szermierkę trenuje ponad 50 zawodników w grupach: początkująca, średnio zaawansowana i zaawansowana. Nad rozwojem zawodników, oprócz Adama Sobczyka, opiekę sprawują dwaj trenerzy z Warszawy – Robert Mrówczyński i Adam Sęczek.

Największymi osiągnięciami olsztyńskich szablistów są dwa drużynowe medale mistrzostw Polski – złoty z 2017 r. i brązowy z 2018 r. Dwie zawodniczki zdobyły brązowe medale na mistrzostwach świata dzieci: w 2017 r. Klaudia Malgrem i w 2018 r. Aniela Kozłowska.

W ścisłej czołówce kategorii wiekowej junior młodszy plasują się: Klaudia Malgrem (6. miejsce), Aniela Kozłowska (11. miejsce), Nina Kondrusik (24. miejsce), Filip Kusak (9 miejsce) i Piotr Kozłowski (23 miejsce). Wśród kategorii wiekowej młodzik już drugi sezon najlepszą szablistką w Polsce, sklasyfikowaną jako numer 1 przez Polski Związek Szermierczy, jest Aniela Kozłowska, zaś Oskar Kusak w tym sezonie zajmuje 2. miejsce.

– To efekt wieloletniej pracy, codziennych treningów, ale przede wszystkim miłości do szermierki, którą zapałali młodzi zawodnicy – mówi Adam Sobczyk,

To potwierdzają zgodnie  młodzi szabliści.

– Bez pasji, bez satysfakcji z każdego startu, bez względu na wynik, bez cudownych ludzi wokół nas, trenerów i rodziców, nic by z tego nie było – mówi Klaudia Malgrem.

– Dziś, kiedy stajemy na europejskich planszach,dochodzi do tego duma z tego, że reprezentujemy Polskę. To taki dodatkowy dreszczyk pozytywnych emocji – dodaje Aniela Kozłowska.

{AdmirorGallery}programklub18{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

sport młodzieżowy szermierka UKS Hajduczek Olsztyn

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x