W piątek (16 marca) w południe w Sali Sejmiku Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbyło się podsumowanie roku 2017 w Warmińsko-Mazurskim Zrzeszeniu LZS. To jedna z ostatnich organizacji, która w równym stopniu zajmuje się szkoleniem zawodników na wsi i małych miastach oraz upowszechnianiem kultury fizycznej w tych środowiskach.
W spotkaniu udział wzięli, oprócz przedstawicieli gminnych LZS-ów, klubów spod znaku rodła, samorządowców, zaproszeni goście: wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Marek Mazur, marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin oraz dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Buszan. Zarówno reprezentant centrali LZS-ów jak i Marszałek, który mimo konkurencyjnej imprezy, związanej z Dniem Sołtysa, zdążył jeszcze na spotkanie ze sportowcami, bardzo ciepło wyrażali się o działaczach na Warmii i Mazurach, ich zaangażowaniu w promocję kultury fizycznej. Marek Mazur celnie sparafrazował skrót LZS – Ludzie Zbliżonych Serc. Bo rzeczywiście organizowanie sportu w mniejszych środowiskach nie jest łatwe, wymaga szczególnych predyspozycji, a przede wszystkim bezinteresowności.
Sprawozdanie z działalności W-M Zrzeszenia LZS zaprezentował jego sekretarz Marek Jaczun wykorzystując przy tym nowinki audiowizualne, co z pewnością pomogło w odczytaniu aktualnego stanu posiadania. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest zarejestrowanych około 15 tysięcy członów, w tym 9.5 tys. to młodzież do 18 roku życia. W tej chwili działa 251 klubów o różnym potencjale. Są stowarzyszenia, które zajmują się wysokim wyczynem, mając medalistów Mistrzostw Polski i reprezentantów kraju, ale jest wiele jednosekcyjnych organizacji, których rola w małych społecznościach jest również istotna. Najpopularniejszą dyscypliną jest oczywiście piłka nożna, którą zajmuje się aż 124 kluby, ale oferta jest znacznie szersza. W środowisku LZS na Warmii i Mazurach uprawia się także: szachy (12 sekcji), kolarstwo i short track (7), podnoszenie ciężarów (5), kajakarstwo (2), piłka ręczna (2), lekka atletyka (16), zapasy (10), tenis stołowy (7), teakwondo (6), saneczkarstwo (2), siatkówka (2).
Sportowcy z LZS-ów zdobyli w 2017 roku dla województwa ponad 30 procent punktów we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży i jest do tendencja ciągle rosnąca. Mieliśmy swoich reprezentantów w imprezach międzynarodowych najwyższej rangi (Mistrzostwa Świata i Europy). Są to sztangiści LUKS Meyer Elbląg: Julian Falkowski i Karolina Kulik, kolarz LKK Warmia Biskupiec Dawid Burczak, lekkoatletka KS Polonia Pasłęk Patrycja Adamczyk (wieloboistka) i również lekkoatleta LKS Lubawa Sebastian Jaklubowski (400-metrowiedc) – jedyny medalista z tego grona. Przedstawiciele wspomnianych klubów otrzymali okolicznościowe statuetki, nagrodzono też szkoleniowców. Wychowanie sportowca wysokiej klasy to żmudny proces, wymagający odpowiednich zabiegów organizacyjnych. Dużą rolę odgrywają wiodące kluby, a także ośrodki, gdzie zawodników otacza się specjalna opieka szkoleniową. Na Warmii i Mazurach z takich przywilejów korzystają kolarze i tenisiści stołowi, co zresztą przynosi pożądane efekty. Mamy wśród nich medalistów Mistrzostw Polski Open i Mistrzostw Polski LZS.
Nie mniej istotna formą działalności jest upowszechnianie kultury fizycznej wśród mieszkańców. W województwie organizuje się mnóstwo imprez lokalnych, ale są także sprawdzone przedsięwzięcia, które cieszą się dużą popularności i oprócz walorów sportowo-zdrowotnych pełnia rolę integracyjną. To przede wszystkim Letnie i Zimowe Igrzyska Wsi, Turniej Tenisa Stołowego o Puchar TVP 3, biegi przełajowe oraz rozgrywki wojewódzkie w różnych grach zespołowych i dyscyplinach indywidualnych.
W-M Zrzeszenie LZS w minionym roku z dużym powodzeniem realizowało programy „ Upowszechnianie sportów zimowych”, „Gimnastyka korygująca wady postawy”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zimowisko w Zakopanem dla dzieci z 25 gmin regionu. W czasie ferii nasi najmłodsi mieli zagwarantowany atrakcyjny program pobytu, wielu po raz pierwszy zobaczyło polskie góry.
To wszystko wymaga pozyskania odpowiednich środków, które płynęły z dwóch podstawowych źródeł: centrali ( Ministerstwo Sportu i Turystyki, KRUS i Ministerstwo Rolnictwa) oraz z Samorządu Wojewódzkiego. Z pierwszego w roku 2017 otrzymano 301 tys, z drugiego ponad 460 tys. Oczywiście te kwoty są odpowiednio rozdysponowane na stosowne programy. W tym roku W-M LZS będzie mógł liczyć najprawdopodobniej tylko na pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, co stawia pod znakiem zapytania utrzymanie dotychczasowego poziomu. Ale znając zaangażowanie i poświęcenie działaczy LZS ich ambicją będzie przynajmniej zachowanie obecnego potencjału. W tej sytuacji pod znakiem zapytania stanęła organizacja zaplanowanych na ten rok Krajowych Igrzysk LZS w Ostródzie. Z wypowiedzi Marszałka, także przedstawiciela centrali wynikało, że na razie nie ma mowy o rezygnacji z tej imprezy, tym bardziej, że nowopowstały mieście stadion lekkoatletyczny jest idealnym miejscem do spotkania sportowców LZS z całego kraju. Tak myślą zapewne też samorządowcy, którzy nie raz dali świadectwo pełnego poparcia dla kultury fizycznej.
Na zakończenie spotkania tradycyjnie ogłoszono wyniki rywalizacji gmin. Tym razem zwyciężyła Lubawa, wyprzedzając odwiecznych rywali: Iławę i Ostródę. Cała wyróżniona dziesiątka otrzymała z rąk Marszałka i wiceprzewodniczącego Krajowego Zrzeszenia LZS symboliczne statuetki.
{AdmirorGallery}wmlzs17{/AdmirorGallery}
Klasyfikacja Gmin
1 Gm. Lubawa 7150
2 Gm. Iława 6780
3 Gm. Ostróda 6570
4 Biskupiec 4680
5 Morąg 3880
6 Olecko 3770
7 Jeziorany 3410
8 Węgorzewo 2820
9 Orzysz 2680
10 Gm. Działdowo 2590