Ocalić od zapomnienia – Bokserskie Pamiątki w Muzeum Sportu

Fot. Muzeum Sportu

17 maja br. miną cztery lata od śmierci najlepszego pięściarza Warmii i Mazur – Eliasza Bartoszewicza. To czterokrotny medalista Mistrzostw Polski. W 1957 roku zdobył srebrny medal, w 1958 brązowy oraz w latach 1959 i 1960 ponownie srebrny. Z boksem zetknął się jako 14-latek w1951 roku. Był wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem Budowlanych Olsztyn.

Szczyt jego kariery przypadł na lata pięćdziesiąte, które były najlepszym okresem polskiego pięściarstwa. Mimo ogromnej konkurencji stawał na podium najbardziej prestiżowych turniejów. Był liderem Budowlanych i walnie przyczynił się do awansu olsztynian do II ligi. Posiadał ogromny talent, a przy tym wielkie ambicje i serce do walki.

Największa furorę zrobił podczas jubileuszowych XXX. Mistrzostw Polski, które odbyły się w Poznaniu. Walki eliminacyjne zdecydowanie wygrał i w finale spotkał się z Tadeuszem Walaskiem – olimpijczykiem, wschodzącą gwiazdą światowego boksu amatorskiego. Eliasz po kontrowersyjnych decyzjach sędziów walkę przegrał, zdobywając tytuł wicemistrza Polski.

Olsztyński bokser, nieco zapomniany, zmarł w Szczytnie w Domu Opieki Społecznej im. Jana Pawła II. Dziś odżyła pamięć o najlepszym pięściarzu Warmii i Mazur. Stało się to za sprawą Ottona Tuszyńskiego, który przekazał olsztyńskiemu Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego pamiątki po bokserze. Otrzymał je od syna Eliasza – Wojciecha.

Otton Tuszyński to niezwykle barwna postać Warmii i Mazur, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Urodzony w 1933 roku z pięściarstwem zetknął się jako 16-latek w olsztyńskim klubie „Gwardia”. W okresie służby wojskowej występował w barwach „GWKS” Olsztyn. W ringu stoczył 68 walk, z których 16 przegrał i 4 zremisował. Walczył w kategoriach od papierowej do lekkopółśredniej.

Na początku lat 60. pracował w klubie „Budowlanych” Olsztyn jako społeczny instruktor. W 1962 zdobył uprawnienia nauczyciela boksu. Następnie w 1966 roku został trenerem, ukończywszy kurs zorganizowany przez PZB we wrocławskiej WSWF. Był jednym z ulubieńców trenera wszechczasów popularnego „Papy” – Feliksa Stamma. Trener O. Tuszyński przyczynił się walnie do sukcesu klubu „Budowlani” Olsztyn. Będąc trenerem w roku 1967 wprowadził drużynę do II ligi.

Pracował również w Zabrzu i to z dużymi sukcesami. Zespół GKS Walka awansował do II ligi. W plebiscycie „Głosu Zabrza” w 1973 r. został „Trenerem Roku”w tym mieście. Warto nadmienić, że w tym czasie w w/w plebiscycie na najlepszego sportowca zwyciężył Jerzy Gorgoń przed Włodzimierzem Lubańskim.

Trener Otton Tuszyński przekazał Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie pamiątki po Eliaszu Bartoszewiczu oraz ze swojej kariery sportowej. Jest to wielki dar. Pamiątki te pomogą ocalić od zapomnienia historię olsztyńskiego boksu i pięściarzy. Gabloty z pamiątkami po bokserach można oglądać w olsztyńskim Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego, które znajduje się w hali „Urania” przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. Jest to najwłaściwsze miejsce dla tego rodzaju eksponatów. Zachęcamy, aby wzorem m.in. Ottona Tuszyńskiego inni posiadacze pamiątek sportowych zdeponowali je w naszej placówce.

{AdmirorGallery}muzeumtuszynski1{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Boks Muzeum Sportu w Olsztynie Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x