O sporcie powszechnym na Warmii i Mazurach – Jak działać w nowym stylu?

Sport powszechny w Województwie Warmińsko-Mazurskim – dotychczasowe działania i perspektywy jego rozwoju. Tak brzmiał tytuł konferencji skierowany przez Samorząd Województwa i Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej do animatorów życia sportowego w różnych środowiskach regionu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, sala konferencyjna Hotelu Warmińskiego była wypełniona do ostatniego miejsca.

Gości przywitała Anna Wasilewska – członek Zarządu Województwa, odpowiedzialna za sport w regionie. W swym krótkim wystąpieniu wyraziła nadzieje, że po spotkaniu wyjdziemy z tej sali ze świadomością, że na rzecz sportu powszechnego musimy działać wspólnie. Trzeba odłożyć patrykularne interesy, wykorzystać swoje możliwości, a nie od razu zwracać się ze wszystkim do wojewódzkiej centrali, która sport traktuje z całą powagą, ale realizuje przede wszystkim cele regionalne. Nie ulega wątpliwości, że coraz lepsza infrastruktura (159 orlików w województwie) stwarza realne szanse by zachęcić do uprawiania sportu. Liczy się pomysł, umiejętność współdziałania, atrakcyjność oferty, a to zależy od talentu i zaangażowania animatorów. Efekty są coraz lepsze, a szczególnie cieszy, że widać to w grupach, które niedawno były oderwane od sportu czyli wśród kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych, w środowiskach małych miasteczek i wsi.

Prezentacji raportu z diagnozy sportu w województwie warmińsko-mazurskim dokonały Maria Szymborska i Aleksandra Gołdys z Uniwersytetu Warszawskiego. Analizę przeprowadziły z pozycji socjologicznej, bo sport powszechny postrzegany jest z innymi dziedzinami. Jeśli idzie o fundusze z Unii Europejskiej na ten cel wnioski muszą mieć charakter szerszy niż dotychczas, bo udział w powszechnej kulturze fizycznej ma pobudzić inne sfery, a przede wszystkim uwzględniać czynnik społeczny (aktywizacja zawodowa, przedsiębiorczość, profilaktyka zdrowotna). Skuteczność działania można uzyskać poprzez doskonalenie współpracy operacyjnej, podnoszenie kompetencji, strategiczne myślenie, pozyskiwanie danych i wiedzy. Sedno tkwi w tym by udowodnić, że to co robisz ma głęboki sens. A warunki realizacji zadań są na Warmii i Mazurach korzystne, bo choć region nie należy do najbogatszych, ma zupełnie dobrą infrastrukturę (powyżej średniej krajowej), a mieszkańcy są zadowoleni z miejsca, gdzie żyją. Warto ten optymizm wykorzystać, choć należy na pewno uwzględnić pewne niedogodności np. spore odległości między miejscowościami. To jednak jest do pokonania pod warunkiem przemyślanej logistyki i współpracy między klubami i organizacjami. Trzeba tylko chcieć. Nie bez znaczenia są dobre wzorce upowszechniania sportu w krajach zachodnich, gdzie coraz większa rolę odgrywają: zaangażowanie lokalnych środowisk i podniesienie rangi wolontariatu.

Prezentacji sportu w województwie warmińsko-mazurskim i założenia na rok 2015 przedstawiła dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Alicja Rutecka. Stwierdziła, że sport powszechny i wyczynowy są nierozerwalnie ze sobą związane. Należy wspierać zawodników na najwyższym poziomie (stypendia i optymalne warunki przygotowań do najważniejszych imprez) oraz tworzyć ośrodki w priorytetowych dyscyplinach, w naszym przypadku: żeglarstwie, tenisie stołowym i lekkiej atletyce. To sprawdziło się i dzięki temu mamy w regionie wielu młodych i wybitnych już sportowców. Trzeba myśleć o przyszłości, a jej zaczątkiem jest realizacja takich programów jak „multi sport”, „mały mistrz” czy „umiem pływać”. Z uczestników tych projektów rodzą się mistrzowie. Pod warunkiem spójności działania i wykorzystania wszystkich możliwości.

Kolejne prezentacje: „Strategii Rozwoju Sportu i Wolontaratu Sportowego Mrągowa” oraz programu „Nasz Orlik” były przykładami skuteczności nowoczesnych działań.

Przed panelem warsztatowym, gdzie można było w szczegółach zapoznać się z nowymi tendencjami, wręczono nagrody wyróżnionym Animatorom-Ekspertom. Laureatami zostali: Mariusz Narel z Mrągowa za realizacje kompleksowego projektu angażującego dzieci w wieku przedszkolnym pt. „Przedszkole Orlika” oraz Piotr Smoleński za innowacyjną koncepcję angażowania rodzin pt. „Urodziny z Orlikiem”

{AdmirorGallery}konf60{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport powszechny Urząd Marszałkowski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x