W czwartek (27 marca) na specjalnej sesji Rady Wojewódzkiej Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS podsumowano miniony rok i wręczono nagrody najbardziej usportowionym gminom i klubom. To zwieńczenie ciężkiej pracy, by zaktywizować środowiska wiejskie i małych miasteczek do uprawiania sportu, jak najczęstszego kontaktu z kulturą fizyczną. Trudna rola biorąc pod uwagę przeszkody finansowe i...cywilizacyjne.
A jednak się udaje. Dzięki zaangażowaniu wielu bezimiennych bohaterów, którzy próbują „rozruszać” kolegów w swoich miejscowościach, pomocy samorządów lokalnych wspierających inicjatywy, wreszcie aktywności swojej wojewódzkiej centrali (W-MZLZS), rozdzielającej środki i koordynującej ruch LZS- owski na Warmii i Mazurach.
W naszym regionie istnieją 243 kluby i stowarzyszenia , skupiające ponad 15 tysięcy członków w tym prawie 10 tysięcy młodzieży. W minionym roku na Warmii i Mazurach zorganizowano ponad 40 imprez, w których startowało 23 tysiące uczestników. Te liczby są wymowne, świadczą o zasięgu, masowości i zaangażowaniu, bo choć do przeprowadzenia zawodów potrzebne są pieniądze, wiele działań odbywa się na zasadzie wolontariatu. I to jest właśnie prawdziwy sport, może bez wielkich rekordów, ale będący efektem ogromnej ambicji i determinacji.
Budżet Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS od kilku lat jest niezmienny i wynosi około 900 tys. zł. W roku 2013 był nieco wyższy tylko dlatego, że byliśmy (konkretnie Ełk) organizatorami Ogólnopolskich Igrzysk LZS i na ten cel pozyskaliśmy dodatkowe środki zewnętrzne. Nie ucierpiał więc budżet, natomiast zyskaliśmy wiele w oczach zawodników i działaczy LZS z całego kraju, bowiem impreza była pod każdym względem udana, także sportowym, bowiem reprezentanci Warmii i Mazur w klasyfikacji generalnej zajęli czwarte miejsce. Byliśmy również gospodarzem (Ostróda) Mistrzostw Polski LZS w tenisie stołowym.
Wspomniane wsparcie pochodzi z dwóch źródeł, mniej więcej w równych proporcjach sport LZS na Warmii i Mazurach dotują:
– Ministerstwo Sportu i Turystyki
– Samorząd Wojewódzki
Zrzeszenia realizuje określone programy dotyczące sportu masowego i wysoko kwalifikowanego. Imprezami o największym zasięgu regionalnym są:
– Letnia Igrzyska LZS (w 2013 roku w Białej Piskiej)
– Zimowe Igrzyska LZS (w roku 2013 w Kurzętniku)
– Turniej Tenisa Stołowego o Puchar TVP Olsztyn
– Turnieje w różnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych.
Warto zaznaczyć, że rywalizacja ma charakter wielostopniowy, rozpoczyna się od eliminacji środowiskowych, a kończy na finałach wojewódzkich.
Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS wspiera sport wyczynowy, mówiąc ścisłe czołowe kluby i zawodników. Mamy w regionie sportowców najwyższej klasy. W 2013 roku brązowym medalista mistrzostw świata juniorów w tenisie stołowym został Adrian Więcek (Ostródzianka), swoją klasę potwierdzili m. in. Monika Pietkiewicz (Warmia Lidzbark Warmiński – tenis stołowy) i Szymon Rekita (Warmia Biskupiec – kolarstwo).
Czołowi sportowcy zrzeszeni w klubach , a niektórzy dodatkowo w ośrodkach sportowych, otrzymują dodatkowe wsparcie i są swego rodzaju ikonami, wzorem dla młodzieży wchodzącej w sportowe życie. Przecież talenty rodzą się wszędzie i każdy powinien dostać swoja szansę. Nikt więc nie zamyka drogi młodzieży, starając się poszerzać ofertę dyscyplin. Wachlarz uprawianych sportów na Warmii i Mazurach jest szeroki, oprócz powszechnie znanych są takie jak: kickboxing, saneczkarstwo, short track)
Podczas spotkania czołowe kluby (GKS LZS Wikielec, WMKS Olsztyn. Ostródzianka, Warmia Lidzbark Warmiński, Warmia Biskupiec, Polonia Pasłęk) zostały uhonorowane efektownymi pucharami.
Nagrodzono również dziesięć najbardziej usportowionych gmin, a klasyfikacja przedstawia się następujaco:
1 Gmina Iława
2 Gmina Ostróda
3 Gmina Iłowo-Osada
4 Gmina Lubawa
5 Gmina Olecko
6 Gmina Morąg
7 Gmina Wydminy
8 Gmina Biskupiec
9 Gmina Jeziorany
10 Gmina Rybno
Przewodniczący W-M ZLZS Marek Konopka wręczył przedstawicielowi TVP Olsztyn specjalny puchar za propagowanie sportu w małych środowiskach, szczególnie za współudział w organizacji turnieju tenisa stołowego.
Na zakończenie spotkania głos zabrali: poseł RP Paweł Papke i wicemarszałek Województwa Marek Brzezin, którzy doceniając dotychczasowego dokonania życzyli wszystkim zapału i sportowego zacięcia w przyszłości.
{AdmirorGallery}lzs27{/AdmirorGallery}